• 🎀DARMOWA DOSTAWA OD 199,-🎀
  • 🧧Co po Black Friday? Teraz pomyśl o najbliższych🧧
  • 💗Najpiękniejsze i najbardziej zmysłowe tylko od Senelle💗
Ostatnie wpisy na blogu
PORADY

Przebarwienia posłoneczne – jak skutecznie zniwelować przebarwienia po słońcu?

Przebarwienia posłoneczne

Lato i ciepłe dni dobiegają końca a nieestetyczne, postarzające przebarwienia posłoneczne pozostały? Niestety, to dość powszechny problem, który potrafi zaniżyć samoocenę niejednej osobie. Pozbycie się przebarwień od słońca jest możliwe, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, a jeśli ta w pojedynkę nie przynosi oczekiwanych skutków, to również wdrożenia innych metod (np. leczenie, serie zabiegów itp.). W myśl znanej zasady: lepiej zapobiegać aniżeli leczyć, warto posiadać wiedzę na temat przebarwień posłonecznych na twarzy. Jakie są przyczyny ich powstawania? Kto jest narażony na przebarwienia posłoneczne oraz jakie prezentują objawy? Jak uniknąć przebarwień słonecznych? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule, gdyż podstawowa wiedza na temat przebarwień słonecznych pomoże skutecznie im przeciwdziałać. Zapraszamy do lektury.

Przebarwienia posłoneczne – jak powstają plamy po słońcu?

Przebarwienia słoneczne to pewien rodzaj zmian skórnych, powstałych na twarzy lub ciele, które zostały wywołane długotrwałą ekspozycją na słońce – bez właściwego zabezpieczenia skóry przed tym czynnikiem zewnętrznym. Z przebarwieniami na twarzy od słońca może borykać się każda osoba, niezależnie od wieku czy płci – aczkolwiek badania pokazują, iż problem dotyka głównie osoby posiadające ciemną karnację. Dzieje się tak, gdyż osoby o ciemnej karnacji posiadają większy poziom melanocytów w skórze aniżeli osoby o jasnej karnacji – dochodzi więc do zwiększonej produkcji melaniny tj. barwnika. Podczas nadmiernej ekspozycji na słońce, promieniowanie słoneczne (promieniowanie UV – zarówno promieniowanie UVA oraz UVB) przenika w głąb skóry, przez naskórek stymulując komórki barwnikowe tj. melanocyty do wzmożonej produkcji melaniny. Miejscowe, zbyt duże nagromadzenie się barwnika prowadzi do powstania na skórze tzw. plam pigmentacyjnych. Plamy pigmentacyjne są to przebarwienia skóry, które odróżniają się od otaczającej skóry – mają one nieregularny kształt oraz różnorodny kolor (od jasnobrązowych po ciemnobrązowe). Przebarwienia od słońca najczęściej są zauważalne na obszarze dużego, bezpośredniego kontaktu z promieniowaniem słonecznym tj. głównie skóra twarzy. Przebarwienia słoneczne mogą pojawić się również na ciele (są jednak rzadziej spotykane) – w szczególności na dekolcie, szyi czy dłoniach.

Przebarwienia posłoneczne – przyczyny

Predyspozycje do powstawania przebarwień posłonecznych uzależnione są w sposób indywidualny i podyktowane wrażliwością skóry na promieniowanie słoneczne. Gdy jedna grupa osób ma predyspozycje do opalania się równomiernego, u innej grupy barwnik tj. melanina będzie rozkłada się nierównomiernie prowadząc do przebarwień i plam. W wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce, promieniowanie UV przenikając przez naskórek, zaczyna pobudza

melanocyty (tj. komórki pigmentacyjne) do produkcji barwnika ( tj. melaniny). Intensywne coraz nadmierne opalanie może spowodować, iż niektóre z komórek pigmentacyjnych ulega uszkodzeniu i zaczyna nadprodukcję barwnika. Hiperpigmentacja, która związana jest ze wzmożonym, miejscowym nagromadzeniem się barwnika, może skutkować powstaniem przebarwień posłonecznych na skórze. Ryzyko wystąpienia przebarwień od słońca wzrasta wraz z wiekiem, co związane jest ze znacznym spowolnieniem procesów regeneracyjnych organizmu. Niebezpieczeństwo przebarwieńposłonecznych jest znacznie większe u kobiet, w szczególności w okresie zmian i zaburzeń hormonalnych np. podczas okresu, przyjmowania antykoncepcji, ciąży czy w czasie menopauzy.

Przebarwienia posłoneczne – rodzaje

Przebarwienia na twarzy od słońca mogą przyjąć różnorodne postacie. Przeważnie bywają one spostrzegane jako problem i są przyczyną kompleksów. Niektóre np. piegi są elementem wizerunku i dodają uroku. Wyróżnia się trzy główne rodzaje przebarwień słonecznych na twarzy: piegi, melasme oraz plamy soczewicowate Piegi są to niewielkie przebarwienia na skórze, które mają postać małych plamek. Najczęściej zlokalizowane są na skórze twarzy, lecz można je również zauważyć na ramionach, karku, dekolcie czy rękach. Melasma natomiast (zwana także ostudą) jest typem przebarwień, które najczęściej pojawia się na skórze twarzy (głównie czoło oraz okolice ust). Plamy soczewicowate występują na skórze twarzy, dłoni oraz przedramieniach. Posiadają większe rozmiary oraz intensywniejszą barwę aniżeli piegi. Wyżej wymienione rodzaje przebarwień posłonecznych uzależnione są od procesu związanego z nieprawidłową pracą melanocytów wywołaną nadmierną ekspozycją skóry na promienie słoneczne.

Sposoby na przebarwienia posłoneczne - jak uniknąć przebarwień na twarzyod słońca?

Przebarwienia na twarzy są dość powszechnym problemem, dotykającym znaczną część społeczeństwa. Współcześnie istnieje wiele sposobów niwelowania przebarwień na twarzy od słońca. Jedną, fundamentalną zasadą jest odpowiednia pielęgnacja. Z pomocą, podczas walki z przebarwieniami słonecznymi przychodzą kosmetyki na przebarwienia skóry. Podczas wyboru właściwych produktów na przebarwienia posłoneczne, warto brać pod uwagę ich skład. Naturalne kosmetyki na przebarwienia depigmentacyjne potrafią zdziałać cuda. Krem na przebarwienia pozwoli na uzyskanie wymarzonego celu - efekt wyrównanego oraz jednolitego kolorytu skóry. Niewątpliwie prym w tej kwestii wiodą naturalne kosmetyki marki Senelle. Kolejną metodą jest leczenie przebarwień posłonecznych przy pomocy rożnych zabiegów np. mezoterapii, mikrodermabrazji czy zabiegów laserowych itp. Domowe sposoby np. maseczki również mogą wspomóc walkę z tym problemem. Istotna, w tym przypadku jest przede wszystkim profilaktyka. Profilaktyka związana jest z zabezpieczeniem skóry przed pojawieniem się bądź nawracaniem przebarwień po słońcu przy pomocy właściwych produktów kosmetycznych. Ryzyko powstawania przebarwień na twarzy od słońca można zmniejszyć stosując kilka istotnych zasad: ochrona przeciwsłoneczna (najlepiej codzienne stosować krem SPF 50, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, skuteczne zasłonięcie twarzy (stosowanie okularów przeciwsłonecznych oraz czapki lub kapelusza w słoneczne dni).



Doceń i poleć nas

Dodaj komentarz

Sklep
Konto
Blog
Menu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram