Serum z witaminą C w ostatnich czasach coraz bardziej zyskuje na popularności. Spektakularne efekty jego stosowania doceniane są zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn – przede wszystkim jego działanie odmładzające, antyoksydacyjne oraz wybielające. Serum z witaminą C to istotny element codziennej pielęgnacji - głównie pielęgnacji skóry w każdym wieku (specjaliści rekomendują jego stosowanie zarówno u nastolatków, jak i osób posiadających skórę dojrzałą). Dodatkowo, polecany jest wszystkim niezależnie od rodzaju cery. Co to jest serum z witaminą C i jak je prawidłowo stosować?Jak działa dobre serum z witaminą C? Dowiedz się, z czym łączyć serum na twarz z witaminą C oraz jakie posiada działanie. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.
W Internecie znaleźć można wiele różnorodnych definicji serum z witaminą C. Czym jest serum z witaminą C w kosmetyce? Serum z witaminą C, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego I Rady (WE) zaliczane jest do grupy kosmetyków pielęgnacyjnych, które są przeznaczone do pielęgnacji różnych części ciała np. skóry twarzy, skóry ciała czy włosów i paznokci. Ponadto, niezależnie od miejsca stosowania serum z witaminą C jest koncentratem posiadającym wysokie stężenie witaminy C, która jest uważana za dobroczynną substancję aktywną. Witamina C posiada zbawienny wpływ na skórę, włosy, paznokcie i idealnie radzi sobie z wieloma problemami, dlatego też znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zgodnie z najnowszymi badaniami, serum z witaminą C zawiera wysokie stężenie wspomnianej witaminy, jak i może również zawierać wysoki poziom innych silnie skoncentrowanych substancji biologicznie czynnych np. serum z witaminą C i witaminą E czy serum z witaminą C i niacynamidem. Badania wskazują, że produkt wykazuje efektywne i skuteczne działanie – o wiele bardziej intensywne i szybsze aniżeli popularne kremy, w tym również kremy z witaminą C. Warto również wspomnieć, że serum z witaminą C może występować w różnej formie np. żelu, olejku, emulsji czy kremu oraz w składzie posiadać różnorodne stężenie witaminy C – od 1%, aż do 30%. Jego finalna konsystencja zależy w dużej mierze od składu oraz miejsca przeznaczenia np. serum do twarzy z witaminą C, serum z witaminą C do włosów czy serum z witaminą C do paznokci.
Serum z witaminą C działa dobroczynnie na skórę, usta, włosy oraz paznokcie. Badania wskazują, że wykazuje ono dużą skuteczność w działaniu i to w przypadku każdego rodzaju skóry – niezależnie czy ma się 20, czy 60 lat. Jak działa dobre serum z witaminą C?
Dermatolodzy i kosmetolodzy podkreślają, że systematyczne stosowanie serum z witaminą C przynosi spektakularne efekty. Warto wspomnieć, iż kosmetyk należy używać regularnie a wyniki jego stosowania są wówczas zauważalne w krótkim czasie - po 3 do 4 tygodni użytkowania. Efekty serum z witaminą C obejmują głównie działanie przeciwstarzeniowe, regenerujące oraz redukujące przebarwienia oraz inne niedoskonałości. Jakie są dodatkowe efekty stosowania serum z wit. C?
Świadomość konsumentów rośnie z dnia na dzień, również na temat produktów kosmetycznych, ich skuteczności, posiadających efektów, jak i łączenia poszczególnych składników aktywnych ze sobą. Które składniki aktywne warto łączyć z serum z witaminą C, a które należy unikać, aby stworzyć idealną pielęgnację opartą na potrzebach skóry. Warto posiadać wiedzę na ten temat, żeby stosowane przez nas serum przyniosło więcej pożytku aniżeli szkody. Poleca się łączyć następujące składniki aktywne z serum z witaminą C, które tworzą wyjątkowe produkty kosmetyczne:
Serum z witaminą C i kwas hialuronowy to idealne połączenie, gdyż efektywnie wpłynie na stan skóry – nawilży i odżywi ją, zminimalizuje widoczność zmarszczek oraz zredukuje ich głębokość, ujędrni skórę i rozjaśni ją.
Serum z witaminą C i niacynamidem to koncentrat silnie redukujący przebarwienia. Polecany jest głównie przy niedoskonałościach oraz problemach skórnych, gdyż działa zwężająco na pory, redukuje sebum oraz nadaje pięknego blasku skórze. Serum z witaminą C i niacynamidem to idealna kompozycja zawierająca silnie skoncentrowane składniki aktywne, które prawidłowo odpowiadają na potrzeby skóry.
Serum z witaminą C i kwasem ferulowym staje się coraz bardziej popularne ze względu na swoje działanie. Kwas ferulowym jest naturalnym oraz intensywnym przeciwutleniaczem, który wykazuje właściwości łagodzące. Pomaga on utrzymać prawidłowe pH skóry, jak i wpływa na stabilizowanie witaminy C w kosmetykach. Serum z wit. C i kwasem ferulowym polecane jest przez specjalistów w walce z niekorzystnym działaniem słońca, głównie przy fotouszkodzeniach skóry.
Serum z witaminą C i witaminą E stanowi bardzo korzystne połączenie – jest to bomba witaminowa. Dodatkowo, witamina E znacząco zwiększa efektywność działania witaminy C. Wspomniane witaminy są naturalnymi antyoksydantami, które dobroczynnie wpływają na stan skóry – ujędrniają i wygładzają skórę, redukują stany zapalne oraz pięknie rozpromieniają cerę.
Serum z witaminą C i resweratrol dają niesamowite i skuteczne efekty, głównie efekt rozświetlający, redukujący przebarwienia i zmarszczki oraz wyrównujący koloryt. Dodatkowo, serum z witaminą C oraz resweratrolem działa intensywnie przeciwzmarszczkowo – wspomaga produkcję elastyny i kolagenu.
Eksperci są zdania, że serum z witaminą C i retinolem to kosmetyk to zadań specjalnych. Zredukowanie zmarszczek i spłycenie ich oraz ujednolicenie kolorytu skóry, intensywne jej rozjaśnienie, czy też wzmocnienie bariery ochronnej to jedynie kilka z ważnych zalet stosowania wspomnianego serum.
Serum z witaminą C oraz kwasem alfa-liponowym to najlepsze serum, wysoce skoncentrowane, które polecane jest głównie na noc. Pozwala osiągnąć zadowalające efekty w krótkim czasie, między innymi efekt wygładzonej, odżywionej oraz rozjaśnionej cery.
Serum z witaminą C w połączeniu z filtrami przeciwsłonecznymi idealnie blokuje powstawanie wolnych rodników, które tworzone są w wyniku promieniowania ultrafioletowego.
Dodatkowo, skład serum z witaminą C wzbogacony może zostać o rutyny, czyli flawonoidy, wyciąg z męczennicy lekarskiej, olejek z dzikiej róży czy ekstrakt z pomarańczy, jak i kwasy omega-3 oraz inne składniki aktywne, które przynoszą dodatkowe efekty, a także wpływają na stabilizację witaminy C. Omawiając kwestię dopasowania składników aktywnych z witaminą C w serum nasuwa się pytanie: z czym nie łączyć serum z wit. C? Specjaliści podkreślają, że produkt nie powinien być łączony z kwasami AHA oraz kwasami BHA - nie można komponować wspólnie tych substancji na własną rękę. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie używanie gotowego serum z witaminą C, które dodatkowo, już w składzie zawiera inne substancje czynne, dobrane tak, aby działać zgodnie i harmonijnie.
Specjaliści podkreślają, że istnieje kilka istotnych wskazówek dotyczących prawidłowego używania serum z witaminą C. Najważniejsza zasada brzmi, że serum z witaminą C powinno być aplikowane wyłącznie po uprzednim prawidłowym oczyszczeniu danego miejsca, w którym ma być użyte. Przed zastosowaniem serum z witaminą C na twarz należy oczyścić skórę oraz ją stonizować. Jest to bardzo znaczący element podczas używania kosmetyku w codziennej pielęgnacji. Ponadto, zaleca się, żeby użyć odpowiednią ilość (zaledwie kilka kropel) produktu i rozprowadzić równomiernie na skórze za pomocą palców u dłoni. Wiele osób zastanawia się jak nakładać serum z witaminą C? Odpowiedź, jest bardzo prosta. Serum z witaminą C powinno nakładać się przed nałożeniem innych produktów kosmetycznych np. kremu do twarzy. W literaturze kosmetycznej istnieje zasada, że powinno się nakładać na skórę w pierwszej kolejności kosmetyki o najlżejszej konsystencji, gdyż udowodniono, iż wówczas substancje aktywne lepiej się wchłaniają. Istnieją zwolennicy teorii, że serum z witaminą C może być stosowane samodzielne, bez innych dodatkowych produktów oraz tacy, którzy twierdzą, iż nie istnieją przeciwwskazania do łączenia serum z wit. C z olejkami np. olejkiem z dzikiej róży. Nie istnieją również żadne przeciwwskazania, aby wykonać makijaż po uprzednim jego nałożeniu. Serum z witaminą C pod makijaż sprawdza się idealnie. Serum z witaminą C może być stosowane zarówno rano, jak i wieczorem. Kosmetolodzy są zdania, że optymalna pielęgnacja, oparta na potrzebach skóry powinna zakładać jego stosowanie rano oraz wieczorem, gdyż pozwala to na utrzymanie stałego poziomu witaminy C w skórze. Warto wspomnieć, iż najlepiej stosować je codziennie, gdyż tylko wówczas przynosi zadowalające efekty. Istotną informację stanowi również fakt, iż serum z witaminą C w ciąży może być stosowane, jak i w okresie karmienia piersią.
Czy serum z witaminą C można stosować codziennie?Jak stosować serum z witaminą C rano czy wieczorem? Na te pytania spora część osób próbuje znaleźć odpowiedź. Zdania na ten temat są podzielone – nie istnieją jednak żadne jasno sprecyzowane wytyczne. Jedna grupa specjalistów uważa, że serum z witaminą C powinno być stałym elementem w codziennej pielęgnacji, niezależnie od pory roku (również latem) oraz czasu stosowania. Kosmetyk ten można stosować zarówno na dzień, jak i na noc. Oznacza to, iż serum z witaminą C może być stosowane codziennie, bez konieczności robienia jakichkolwiek przerw w jego aplikacji. Codzienne nakładanie koncentratu daje najlepsze efekty, gdyż wówczas dochodzi do utworzenia ochronnej rezerwy składników aktywnych w skórze. Istnieją również zwolennicy, którzy podkreślają, iż serum z witaminą C jest bardzo intensywnie działającym kosmetykiem, który potrafi „uzależnić” od swojego działania, dlatego też zalecają stosować je codziennie przez pewien okres np. miesiąc, a następnie na kilka tygodni zrobić przerwę. Innym, również ważnym zagadnieniem w kwestii czasu stosowania produktu jest pytanie: czy serum z witaminą C można stosować latem? Jak już wyżej wspomniano, serum z witaminą C może być również używane w okresie wiosenno - letnim. Mitem jest, że posiada ono negatywne działanie podczas stosowania w tych porach roku. Produkt powinien być, zaraz obok kosmetyków zawierających filtr SPF, obowiązkowym elementem codziennej pielęgnacji w lecie, gdyż w tym czasie skóra jest szczególnie narażona na fotostarzenie skóry, oparzenia słoneczne, przebarwienia czy mikrouszkodzenia spowodowane działaniem promieniowania słonecznego.
Serum z witaminą C powinno być stałym elementem w codziennej pielęgnacji, gdyż jest to kosmetyk działający wszechstronnie. Efekty stosowania witaminy C są bardzo spektakularne. Zaletą produktu jest także jego łatwość użycia, wydajność oraz wysoka zawartość dobroczynnych składników aktywnych. Dodatkowo, koncentrat może być stosowany przez osoby w każdym wieku, niezależnie od płci czy rodzaju cery – co czyni go uniwersalnym kosmetykiem. Specjaliści zalecają, aby kosmetyk włączyć do rutyny pielęgnacyjnej już w okolicy 30 roku życia, jako profilaktykę przeciwstarzeniową.
Dla kogo serum z witaminą C jest odpowiednie? Po kosmetyk mogą sięgać osoby w każdym wieku. Istnieją jednak grupy osób, dla których serum z witaminą C jest szczególnie zalecane. Koncentrat to idealny wybór dla:
Dodatkowo, serum z witaminą C idealnie sprawdzi się również w przypadku każdej skóry zdrowej, która nie posiada żadnych problemów dermatologicznych, a także młodej – u osób w młodym wieku produkt będzie działał odżywczo i ochronnie oraz pomoże spowolnić nieunikniony proces starzenia się skóry. Ponadto, serum z witaminą C dla nastolatków jest coraz bardziej popularnym kosmetykiem – podobnie jak serum z witaminą C dla mężczyzn.
Serum z witaminą C należy do grupy kosmetyków, które powinny znaleźć się, jako element każdej świadomej pielęgnacji. Wybierając dobre serum do twarzy z witaminą C, warto zwrócić uwagę na jego skład. W literaturze kosmetycznej wyróżnia się kilka rodzajów witaminy C występujących w serum. Przed zakupem koncentratu należy, więc sprawdzić, jaka forma witaminy C znajduje się w składzie kosmetyku, gdyż ma to związek z jego stabilnością i skutecznością. Wyróżnia się następujące rodzaje witaminy C w serum:
Serum zawierające ten rodzaj witaminy C charakteryzuje się dużą skutecznością, przy jednoczesnej wysokiej niestabilności składnika aktywnego tj. witaminy C – co oznacza, że ulega on szybkiemu utlenieniu (jego trwałość to zazwyczaj około 2 tygodnie).
Serum z kwasem tetraizopalmitynian askorbylu posiada stabilną formę witaminy C. Tetraizopalmitynian askorbylu to nowoczesny rodzaj witaminy C, który wykazuje dobre przenikanie w głąb skóry.
Serum z witaminą C w tej formie wykazuje rewelacyjne działanie antyoksydacyjne oraz rozjaśniające. W porównaniu do kwasu askorbinowego w czystej postaci jest formą bardziej stabilną i wolniej utleniającą się.
Sól sodowa fosforanu askorbylu zawarta w serum ma dobre właściwości, które są podobne do soli magnezu fosforanu askorbylu. Dodatkowo, wykazuje rewelacyjne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
Jest to forma witaminy C, która jest stabilizowana cząsteczką glukozy. Wykazuje dobroczynne działanie na skórę m.in. wyrównuje koloryt, rozjaśnia plamy, stymuluje syntezę kolagenu. Wykazuje lepszą stabilność od kwasu L-askorbinowego.
Forma witaminy C, która jest cennym oraz niedrogim składnikiem stosowanym w kosmetyce. Stabilność pamitynian askorbylu w serum zależy w dużej mierze od stężenia i typu użytych lipidów, jak i warunków przechowywania produktu.
To najbardziej innowacyjna, najnowsza i najstabilniejsza pochodna witaminy C. Należy do tzw. nowej generacji witaminy C. Dodatkowo, badania wykazały, że chroni skórę przed działaniem światła niebieskiego.
Jest to wyjątkowy składnik stosowany w serum przeciwstarzeniowym, serum rozjaśniającym czy serum przeciwtrądzikowym. Występuje zazwyczaj w koncentracie w stężeniu od 5 do 20%.
Ponadto, można spotkać również podział serum na dwie główne grupy, który jest związany z formą witaminy C:
Serum z witaminą C o niestabilnej formie składnika aktywnego wyróżnia się powszechnością oraz dość niską ceną. Charakteryzuje się ono tym, że szybko traci swoje drogocenne właściwości, co powoduje często, że nie daje zadowalających efektów.
Serum z witaminą C o stabilnej formie składnika aktywnego posiada zdecydowanie lepszą skuteczność od serum z niestabilną formą witaminy C. Stabilna forma substancji aktywnej nie traci tak szybko swoich dobroczynnych właściwości, dlatego też wykazuje lepsze efekty podczas stosowania.
W przypadku serum do twarzy z witaminą C ogromne znaczenie obok formy składnika aktywnego (witaminy C) znaczenie ma również stężenie tej witaminy. Najlepsze serum z witaminą C powinno zawierać wysoki poziom tego składnika – powinno oscylować w granicach 20%. Za dobre serum z witaminą C uznaje się produkty, które zawierają minimum 8% tej substancji, a najlepiej jego stężenie mieści się w przedziale od 10 do 15%. Stężenie witaminy C w serum ma duże znaczenie w jego efektywności. Przyjmuje się, że stężenie powyżej 30% działa mniej efektywniej i może podrażnić skórę. Często takowe stężenie stosowane jest w celu złuszczenia martwego naskórka. Obserwując rynek kosmetyczny, można wyróżnić następujące stężenie witaminy C w serum, które są najczęściej spotykane:
Stężenie witaminy C w produkcie może wahać się pomiędzy 1, a nawet 30%. Specjaliści są zdania, że skuteczność działania serum z witaminą C osiąga się maksymalnie przy poziomie 20%. Warto również wspomnieć, że serum z witaminą C zawiera o wiele wyższe stężenie witaminy C aniżeli kremy czy balsamy.
Serum z witaminą C jest produktem kosmetycznym, które najczęściej polecane jest do pielęgnacji skóry. W tej grupie produktów wyróżnić można serum do twarzy z witaminą C, serum pod oczy z witaminą C czy też serum z witaminą C do ciała. Ponadto, z powodzeniem można kupić serum z witaminą C do włosów czy serum z witaminą C do paznokci, jak i serum z witaminą C na rozstępy oraz do ust. Witamina C jest składnikiem, który wykazuje wszechstronne działanie, dlatego też stosowana jest w kosmetyce na szeroką skalę. Dodatkowo, uważana jest za substancję bezpieczną. Preparaty tego typu zapewniają skuteczne działanie i zadowalające efekty. Istotne jest jednak, aby produkty kosmetyczne były używane zgodnie z przeznaczeniem tj. stosowane do okolic, do których są dedykowane.
Serum z witaminą C należy w odpowiedni sposób przechowywać, aby jak najdłużej zachować jego skuteczność i nie spowodować zbyt szybkiego utleniania. Zaleca się przestrzegać kilku ważnych zasad związanych z przechowywaniem serum z wit. C. Należą do nich:
Literatura: