• 🎀DARMOWA DOSTAWA OD 199,-🎀
  • 🧧Co po Black Friday? Teraz pomyśl o najbliższych🧧
  • 💗Najpiękniejsze i najbardziej zmysłowe tylko od Senelle💗
Ostatnie wpisy na blogu
PORADY

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy – charakterystyka, przyczyny, objawy oraz leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy u najmłodszych dzieci od zawsze budził ogromny niepokój ich rodziców. Bardzo często rodzice są wtedy przerażeni oraz zdezorientowani, szukają szybkiej oraz skuteczniej pomocy. Trądzik noworodkowy i niemowlęcy zazwyczaj posiada łagodny przebieg i nie wymaga specjalistycznego leczenia, objawy samoistnie ustępują po pewnym czasie. Należy jednak stosować u maluszka odpowiednią pielęgnację skóry. Niestety, leczenia może wymagać ciężka postać tego schorzenia. Trądzik noworodkowy i niemowlęcy to jedynie nikła część zmian skórnych, które pojawiają się u małych dzieci. Co to jest trądzik noworodkowy i niemowlęcy? Jak przebiega oraz co go wywołuje? Sprawdź, jak skutecznie leczyć trądzik noworodkowy i niemowlęcy oraz jakie kroki pielęgnacyjne podjąć.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy – charakterystyka

Skóra małych dzieci, głównie noworodków i niemowlaków, jest bardzo delikatna oraz wymaga specjalnej pielęgnacji. Charakteryzuje się ona bardzo słabo wykształconą warstwą ziarnistą, jak i cienką oraz aksamitną warstwą rogową. Ponadto, w pełni nie są także wykształcone gruczoły łojowe oraz gruczoły potowe. U dzieci, ze względu na wiek, można dokonać klasyfikacji trądziku. Do najczęściej spotykanych zaliczamy trądzik noworodkowy i niemowlęcy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejszy stosowany podział:

  • Trądzik noworodkowy (łac. neonatal acne) trądzik, który występuje od urodzenia przez pierwsze 6 tygodni życia dziecka.
  • Trądzik niemowlęcy (łac. infantile acne) trądzik od 6 tygodnia życia dziecka do jego 12 miesiąca życia.
  • Trądzik wieku dziecięcego (łac. mid-childhood acne) trądzik, który istnieje od 1 roku życia dziecka do 6 lat.
  • Trądzik okresu przedpokwitania (łac. prepubertal acne) trądzik występuje u dzieci od 7 do 12 roku życia.
  • Trądzik młodzieńczy (łac. juvenile acne) trądzik, który pojawił się w dziecka w wieku od 12 do 19 lat.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy w łagodnej postaci występuje u około 20% dzieci. Według najnowszych badań częściej dotyka dzieci płci męskiej. Problemy skórne mogą być zauważalne zaraz po urodzeniu bądź pojawić się dopiero we wczesnym stadium noworodkowym lub niemowlęcym. Trądzik noworodkowy i niemowlęcy w łagodnej postaci zazwyczaj ustępuje w sposób samoistny, rzadko utrzymuje się dłużej aniżeli 6-12 tygodni od momentu pojawienia. W ciężkim przebiegu trądzik noworodkowy i niemowlęcy może utrzymywać się przez wiele długich miesięcy powodując konieczność intensywnego leczenia (nierzadko wieloetapowego, złożonego z podawania kilku leków jednocześnie np. antybiotyków oraz retinoidów). Zmiany skórne dotykają najczęściej skóry twarzy dziecka (zlokalizowane są zazwyczaj na czole, policzkach oraz nosie) i przybierają postać małych grudek. krostek lub/i zaskórników. Niezbędna jest wtedy prawidłowa, delikatna pielęgnacja, aby nie pogorszyć zmian skórnych u dziecka. Istotne jest, iż trądzik noworodkowy i niemowlęcy nie stanowi niebezpieczeństwa dla dziecka oraz nie powoduje żadnych powikłań, wykazuje jedynie skutki związane z nieestetycznym wyglądem.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy – objawy

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy zazwyczaj zlokalizowany jest na skórze twarzy dzieci, najczęściej na policzkach, brodzie, powiekach czy czole i nosie. Rzadko zmiany skórne obejmują skórę na karku, szyi czy też klatce piersiowej, plecach bądź skórze głowy (jednak w pewnych przypadkach obserwuje się problemy w tych miejscach). Wykwity trądzikowe u dziecka przybierają postać zaskórników ( dominują zaskórniki zamknięte tzw. białe, lecz obserwuje się także zaskórniki otwarte tzw. czarne), krostek lub grudek, o wiele rzadziej torbiele (większe krosty wypełnione ropą, które mogą powodować blizny). Dodatkowo, można zaobserwować mocne przetłuszczanie się skóry dziecka, głównie w wyżej wymienionych obszarach. W zależności od danego stopnia zaawansowania trądziku u dziecka może on przybierać różną postać. Zmiany skórne są zwykle zaczerwienione i bardzo wrażliwe na dotyk. Po zaobserwowaniu u dziecka opisanych objawów należy jak najszybciej udać się na konsultację lekarską w celu rozpoznania oraz diagnozy, jak i ewentualnego leczenia trądziku noworodkowego i niemowlęcego. W pierwszej kolejności zaleca się udać do lekarza prowadzącego dziecko tj. pediatry. Lekarz pediatra może zalecić konsultację dermatologiczną.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy – przyczyny

Eksperci nie są całkowicie zgodni w kwestii dotyczącej przyczyn powstawania trądziku noworodkowego i niemowlęcego, który pojawia się u najmłodszych dzieci. Przyjmuje się, że wina zmian skórnych związana jest ściśle z hormonami matki. Obserwuje się wówczas u matki dziecka zwiększone stężenie androgenów, które odpowiadają za rozwój męskich cech np. owłosienie. W wyniku stymulacji hormonalnej gruczołów łojowych przez inne hormony (zaburzona równowaga hormonalna) – w tym przypadku androgeny – produkowane przez matkę, które przenikają przez łożysko do dziecka w czasie ciąży lub po porodzie w okresie karmienia piersią dochodzi do zaburzeń skórnych. Inną, również bardzo popularną teorią dotycząca powstawania trądziku noworodkowego i niemowlęcego jest nadmierna produkcja przez korę nadnerczy hormonu DHEA tj. dehydroepiandrosteronu u dziecka. W efekcie jakichkolwiek zmian hormonalnych w organizmie maluszka dochodzi do wzmożonej produkcji sebum w gruczołach łojowych, które są powiększone, co z kolei prowadzi do pojawienia się zmian skórnych. Inne wymieniane przyczyny trądziku:

  • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka, które powodują podrażnienia oraz blokują właściwe oddychanie skóry np. olejów mineralnych (nadużywanie oleistych środków).
  • Stosowanie nieodpowiednich środków do prania (zbyt silnych detergentów)
  • Czynniki genetyczne.
  • Stosowanie niektórych leków przez matkę w czasie ciąży bądź karmienia piersią.
  • Reakcja alergiczna na obecność drożdży na skórze maluszka.
  • Zbyt duża ilość fluoru w pokarmie spożywanym przez dziecko.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy, według lekarzy, może być również związany ze wzmożonym wydzielaniem LH tj. hormonu luteinizujący (lutropina), który powoduje nadmierną syntezę androgenów w jądrach. Dzieje się tak u chłopców, dlatego też według badań trądzik noworodkowy i niemowlęcy częściej dotyka dzieci płci męskiej. Cały mechanizm związany jest z niedojrzałością hormonalną sprzężenia zwrotnego pomiędzy gonadami a przysadką mózgową. W etiopatogenezie trądziku noworodkowego i niemowlęcego mają też swój udział bakterie Propionibacterium Agnes. Są to bakterie beztlenowe, gram-dodatnie, które są odpowiedzialne za kolonizację łojotokową skóry. Nadmierna produkcja sebum u najmłodszych dzieci, w czasie występowania zmian skórnych stanowi czynnik przyśpieszający znaczne namnażanie się bakterii w miejscach nimi dotkniętych. Skutkuje to nasileniem się problemów skórnych, a ponadto stymulowaniem proliferacji keratynocytów, jak i inferencji czynników prozapalnych.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy – leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy jest rozpoznawany na podstawie występujących u dziecka zmian skórnych. Czasami problemy skórne mogą być mylone z alergią, wysypką, potówkami czy zakażeniem drożdżakami. Oprócz tego, lekarz prowadzący powinien zbadać poziom enzymu 21-hydroksylazy, gdyż niedobór może wskazywać na wrodzony przerost nadnerczy u dziecka.

Rozpoznanie u dziecka trądziku noworodkowego i niemowlęcego związane jest z przeprowadzeniem szczegółowych badań, w tym również endokrynologicznych (badanie poziomu hormonów itp.) oraz pediatrycznych (ocena wzrostu, masy ciała, BMI czy ciśnienia tętniczego itp.). Jest to potrzebne w celu wdrożenia prawidłowego leczenia i pielęgnacji oraz poznania przyczyn pojawienia się zmian skórnych. U wielu dzieci trądzik noworodkowy i niemowlęcy ma bardzo łagodny przebieg i samoistnie ustępuje w krótkim czasie. Ciężka postać zmian skórnych wymaga wieloetapowego leczenia oraz bardzo często zastosowania farmakoterapii. Duży problem w leczeniu stanowi brak legalnie zarejestrowanych leków dla dzieci poniżej 12 roku życia, dlatego też leczenie trądziku noworodkowego i niemowlęcego bywa bardzo długie i problematyczne. Lekarz powinien zastosować w każdym leczeniu zasadę indywidualnego podejścia do pacjenta. W bardzo ciężkich przypadkach schorzenia stosuje się miejscowo preparaty, które zawierają w swoim składzie retinoidy bądź nadtlenek benzoilu. Zdarza się, że należy wdrożyć antybiotykoterapię – wówczas podaje się najczęściej amoksycyinę, erytromycynę, azytromycynę czy cefaleksynę. U małych dzieci nie stosuje się tetracyklin, gdyż zakłócają one między innymi prawidłowy rozwój zębów. Przy bardzo silnych objawach zaburzeń skórnych w trądziku noworodkowym i niemowlęcym konieczne staje się stosowanie izotretynoiny (doustnie), która jest pochodną witaminy A (syntetyczną). Ma ona za zadanie ograniczenie aktywności gruczołów łojowych oraz zahamowanie ich nadmiernego rozrostu, co łagodzi występowanie problemów skórnych u dziecka.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy – najważniejsze zasady pielęgnacji

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy wymusza stosowania szczególnej pielęgnacji skóry u dziecka. Warto pamiętać, iż skóra najmłodszych dzieci jest bardzo delikatna oraz wrażliwa oraz wymaga stosowania produktów, które są przeznaczone do pielęgnacji noworodków oraz niemowląt. Najlepiej w tej roli sprawdzą się naturalne kosmetyki na trądzik. Do najważniejszych zasad pielęgnacji skóry trądzikowej zaliczamy:

  • Stosowanie kosmetyków naturalnych, które nie powodują podrażnień oraz w swoim składzie nie zawierają silikonów, parabenów czy innych środków petrochemicznych.
  • Unikanie produktów zawierających dużą ilość substancji tłuszczowych oraz olejów mineralnych, które powodują zatykanie porów i nasilają oznaki trądziku.
  • Skóra dziecka powinna być delikatnie osuszana, nie wolno trzeć skóry szorstkim i nieprzyjemnym ręcznikiem.
  • Nie wolno dopuszczać do przegrzania dziecka – należy właściwie ubierać dziecko oraz regularnie wietrzyć mieszkanie.
  • Stosować właściwe produkty do prania ubrań dziecka (unikać silnych detergentów).



Doceń i poleć nas

Dodaj komentarz

Sklep
Konto
Blog
Menu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram