🎀DARMOWA DOSTAWA OD 199,-🎀
0
0,00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

Ostatnie wpisy na blogu
PORADY

Krem SPF – dlaczego jest tak ważny dla skóry?

Krem SPF chroniący twarz kobiety przed słońcem

Kremy SPF, nazywane także kremy przeciwsłoneczne, są jednym z najważniejszych kosmetyków do pielęgnacji skóry, które powinny znajdować się jako stały element w codziennej rutynie pielęgnacyjnej każdej osoby. Chronią one skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV,, które mogą prowadzić do poważnych problemów skórnych, takich jak oparzenia słoneczne, przebarwienia, zmarszczki, jak i nawet nowotwór skóry oraz coraz częściej przed promieniowaniem HEV oraz IR. W artykule omówione zostanie, dlaczego krem SPF jest ważny dla skóry i jakie korzyści niesie jego stosowanie dla zdrowia i urody. Dowiedz się, dlaczego stosowanie kremu SPF 50 powinno być priorytetem dla każdego, kto dba o swoją skórę.

Co to jest krem SPF?

Krem SPF to ochronny produkt do pielęgnacji skóry, który zawiera filtr UV chroniący skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Według badań przeprowadzonych przez amerykańską Akademię Dermatologii stosowanie kremów SPF o wysokim stopniu ochrony np. krem SPF 50 może zmniejszyć ryzyko raka skóry nawet o 50% w porównaniu z osobami, które nie stosują tego typu kosmetyków. Specjaliści od pielęgnacji skóry np. Zeichner - dyrektor dermatologii kosmetycznej na Uniwersytecie Columbia, zalecają stosowanie kremów SPF o wartości 30 lub wyższej, aby zapewnić skuteczną ochronę. Ponadto, dr Baumann podkreśla, że kremy przeciwsłoneczne są ważne nie tylko w czasie letnich miesięcy, ale przez cały rok, ponieważ promieniowanie jest obecne również w okresie zimowym, jak i w pochmurne dni.

Sprawdź naturalne kremy SPF marki Senelle:

Dlaczego krem SPF jest ważny dla skóry?

Kremy SPF są bardzo istotne dla skóry. Istnieje wiele specjalistów zarówno polskich (np. Lesiak-Czarnowska A., Krzyżostan M.), jak i zagranicznych (np. Zeichner J., Baumann L.), którzy podkreślają, jak ważny jest krem z filtrem dla zdrowia i urody. Krem SPF przynosi wiele korzyści, między innymi:

  • Chroni skórę przed szkodliwym działaniem UV – szkodliwe promieniowanie UV może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji dla skóry.
  • Innowacyjne kosmetyki przeciwsłoneczne chronią również przed promieniowaniem IR oraz HEV – szkodliwe promieniowanie wpływa także niekorzystnie na skórę np. przyśpiesza procesy starzenia się skóry.
  • Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry – nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry, utraty elastyczności, jędrności i zmarszczek. Kremy SPF do twarzy to najlepsza profilaktyka przeciwstarzeniowa i przeciwzmarszczkowa.
  • Poprawia ogólny wygląd i kondycję skóry – kremy SPF zawierające składniki pielęgnujące skórę wpływają na poprawę ogólnego wyglądu i kondycji skóry.
  • Zapobiega przebarwieniom skóry – kremy SPF o wysokim stopniu ochrony np. kremy SPF 50 pomagają zapobiegać powstawaniu przebarwień.

Kremy SPF - rodzaje

Kremy z SPF są dostępne w różnych stopniach ochrony, w zależności od ilości i typu filtrów UV, które zawierają. Dodatkowo, kremy przeciwsłoneczne można podzielić ze względu na rodzaj użytego filtra UV, które są zwykle stosowane w ich składzie. Podział kremów SPF ze względu na stopień ochrony wygląda następująco:

Kremy SPF - podział ze względu na stopień ochrony

  • Kremy SPF o niskim stopniu ochrony

Kosmetyki przeciwsłoneczne o takim stopniu ochrony najczęściej posiadają wartość SPF od 6 do 10 np. krem SPF 6 oraz krem SPF 10. Zalecane są one dla osób o ciemnej karnacji, bądź osób, które w bardzo niewielkim stopniu narażone są na ekspozycję słoneczną. Należy podkreślić, że kremy z SPF o niskim stopniu ochrony nie zapewniają wystarczającej ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

  • Kremy SPF o średnim stopniu ochrony

Do tej grupy zaliczane są kremy SPF 15 oraz kremy SPF 25 oraz kosmetyki pomiędzy tymi wartościami. Rekomenduje się ich stosowanie przez osoby, które posiadają jasną karnację, ale nie są narażone na długie i bezpośrednie ekspozycje słoneczne.

  • Kremy SPF o wysokim stopniu ochrony

Kremy przeciwsłoneczne o wysokim stopniu ochrony to między innymi krem SPF 30 oraz krem SPF 50. Specjaliści zalecają je dla osób o bardzo jasnej karnacji oraz dzieci, jak i osób, które spędzają dłuższy czas na dworze. Dodatkowo, rekomenduje się je w przypadku fotoprofilaktyki.

  • Kremy SPF o bardzo wysokim stopniu ochrony

Kosmetyki ochronne o wysokim stopniu ochrony np. kremy SPF 50+, kremy SPF 60+ oraz kremy SPF 100 stosowane są najczęściej podczas ekstremalnych warunków pogodowych np. na pustyni czy w bardzo zimnych warunków.

Z kolei, drugi podział, związany z typem zastosowanego filtra można podzielić następująco:

Kremy SPF - podział ze względu na rodzaj użytego filtra

  • Kremy SPF z filtrem mineralnym

Kremy z SPF zawierające w składzie filtr mineralny działają jako bariera fizyczna tj. odbijają promieniowanie UV. W skład tych filtrów wchodzą związki mineralne np. tlenek cynku czy dwutlenek tytanu. Filtry mineralne są odpowiednie dla osób z wrażliwą skórą, ponieważ są doskonale tolerowane przez skórę i nie podrażniają.

  • Kremy SPF z filtrem chemicznym

Kosmetyki przeciwsłoneczne zawierające filtry chemiczne są skutecznymi produktami w blokowaniu UVA i UVB. Zawierają one związki chemiczne, które absorbują promieniowanie słoneczne i chronią skórę przed jego szkodliwym działaniem. Badania wskazują, iż mogą powodować alergie lub podrażnienia.

  • Kremy SPF z filtrem mieszanym

Produkty zawierające filtry mieszane zawierają zarówno filtry mineralne, jak i chemiczne. Kremy SPF z filtrem mieszanym mogą zapewnić skuteczną ochroną. Należy pamiętać, iż kosmetyki łączą w sobie zalety obu typów filtrów UV oraz jednocześnie ich wady. Nowej generacji filtry chemiczne i fizyczne wykazują dużą fotostabilność.

Jakie składniki powinien zawierać najlepszy krem SPF?

Innowacyjne, nowej generacji kremy z SPF zawierają ultralekką formułę i zapewniają bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem różnego pochodzenia. Dodatkowo, dbają one o stan ogólny i kondycję skóry, często świetnie ją nawilżając i odżywiając, jak i zapewniając efekt wygładzenia. Skutecznie chronią przed foostarzeniem, stresem oksydacyjnym czy fotodermatozom, jak i wieloma innymi problemami. Jakie składniki powinien zawierać najlepszy krem SPF?

  • Filtry UV – składniki, które chronią skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego oraz często także innymi typami promieniowania np. HEV, IR. Dobre kremy SPF zawierają zarówno filtry fizyczne, jak i chemiczne - mieszane.
  • Antyoksydanty – substancje, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami oraz redukują uszkodzenia skóry np. witamina E.
  • Substancje nawilżające – składniki, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia skóry np. biopolimery, trehaloza, kwas hialuronowy.
  • Emolienty – substancje, które pomagają w utrzymaniu miękkiej i gładkiej skóry np. arctalic TM, niacynamid, wosk candelila.
  • Peptydy – substancje, które pomagają w poprawie elastyczności i jędrności.
  • Wyciągi roślinne – składniki, które wykazują właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące np. olej buriti, ekstrakt z miechunki, aloes.

Wybór kremu SPF zależy od indywidualnych potrzeb skóry i preferencji osoby stosującej produkt. Warto jednak zwrócić uwagę na skład kremu przeciwsłonecznego i wybrać taki, który zawiera składniki odpowiednie dla swojego typu skóry czy problemów skórnych.

Kto powinien stosować kremy SPF?

Kremy SPF powinni stosować wszyscy, bez względu na kolor skóry, wiek czy miejsce pobytu. Słońce emituje promieniowanie UV, które jest szkodliwe dla skóry, a kremy przeciwsłoneczne pomagają zminimalizować jego negatywny wpływ. Systematyczne stosowanie produktów ochronnych może chronić przed wieloma problemami skórnymi. Warto jednak pamiętać, że kosmetyki przeciwsłoneczne powinny być stosowane nie tylko w czasie letnim, lecz codziennie, niezależnie od pogody.

Jak dobrać krem SPF do fototypu skóry?

Dobór odpowiedniego kremu z filtrem SPF do fototypu skóry jest bardzo ważny, aby zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem. Oto kilka wskazówek, które pomogą w doborze właściwego produktu do rodzaju skóry:

  • Określ swój fototyp skóry: fototyp skóry określą się na podstawie cech takich jak: kolor oczu, włosów, skóry oraz reakcji na opalanie. Istnieje sześć kategorii fototypów, od najjaśniejszej skóry o oczach i włosach jasnych do najciemniejszej skóry o oczach i włosach bardzo ciemnych.
    • Fototyp I – bardzo jasna karnacja, występowanie piegów, oczy niebieskie, włosy blond lub rude. Osoby o takim fototypie powinny stosować kremy o bardzo wysokim stopniu ochrony tj. kremy SPF 50.
    • Fototyp II – jasna skóra, włosy kasztanowe lub jasne, oczy jasne. Osoby o fototypie 2 powinny również stosować kosmetyki przeciwsłoneczne o wysokim stopniu ochrony.
    • Fototyp III – jasno - brązowy kolor skóry, włosy ciemne, oczy ciemne. Osoby o tym fototypie powinny stosować ochronny krem z umiarkowanym stopniem ochrony. Najlepiej jednak, aby stosowały również wysoką ochronę tj. krem SPF 50.
    • Fototyp IV – średnio – brązowy kolor skóry, włosy ciemne, oczy ciemne. Osoby o tym fototypie powinny stosować minimum kremy SPF o umiarkowanym lub niskim stopniu ochrony.
    • Fototyp V – ciemna skóra, włosy bardzo ciemne, oczy ciemne. Osoby mogą stosować kosmetyki ochronne o umiarkowanym lub niskim stopniu ochrony. Specjaliści zalecają jednak, aby stosowały wyższą ochronę przeciwsłoneczną.
    • Fototyp VI – bardzo ciemna skóra, bardzo ciemne oczy i włosy. Osoby mogą stosować krem z niskim filtrem.
  • Wybierz odpowiedni filtr SPF dostosowany do typu skóry, jak i własnych potrzeb.
  • Wybierz krem z odpowiednim spektrum ochrony – najlepiej wybierać produkty, które wykazują holistyczne działanie.
  • Wybierz krem, który posiada dodatkowe korzyści dla skóry – warto wybrać krem o dodatkowych właściwościach np. nawilżających, ujędrniających, odżywczych.
  • Uwzględnij warunki otoczenia – w zależności od warunków otoczenia, w których przebywa się, można potrzebować kremu SPF o wyższej lub niższej wartości. Specjaliści rekomendują wybór kremu SPF 50 niezależnie od aktualnie panujących warunków.
  • Zapoznaj się z opinią innych – warto zapoznać się z opiniami na temat kosmetyku bądź go przetestować, aby upewnić się, że nie powoduje podrażnień czy innych reakcji alergicznych.

Sprawdź kremy SPF marki Senelle:

Literatura:

    1. Biszczuk-Jakubowska J., Curyło A., Słoneczne promieniowanie UV a zdrowie człowieka, Prace instytutu Elektrotechniki, 2010.
    2. Bojarowicz H., Bartnikowskac N., Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej., Prob Hig Epidemiol, 2014.
    3. Burnett M. E., Wang S. Q., Current sunscreen controversies: a critical review, Dermatology Service, 2011.
    4. Ebisz M., Borkowska M., Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health, 2015.
    5. Gaspar L., Maia Campos P., Evaluation of the efficacy and safety a cosmetics formulation containing hydroxyapatite and zinc oxide nanoparticles coated with silica for use as a broad-spectrum sunscreen., 2015.
    6. Gliwa E., Goździalska A., Jerzy J., Wpływ promieniowania UV na skórę., w: Goździalska A., (red.), Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej, Kraków 2013.
    7. Guenther L., Lynde C. W., Zip C., Mexoryl: Broad-Spectrum Ultraviolet a Photoprotection, Journal of Cutaneous Medicine and Surgery, 2006.
    8. Łastowiecka-Moraz E., Bugajska J., Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka. Bezpieczeństwo Pracy, 2011.
    9. Narbutt J., Wolska H., Kaszuba A. i wsp., Fotoprotekcja. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego., Przegląd Dermatologiczny, 2018.
    10. Nathaniel Mead M., Benefits of Sunlight: A Bright Spot for Human Health, Environmental Health Perspectives, 2008.
    11. Rada ds. Zdrowia Publicznego i Sekcja Dermatologii, Promieniowanie ultrafioletowe: zagrożenia dla dzieci i młodzieży, Pediatria po Dyplomie, 2011.
    12. Sayre R., Dowdy J., Gerwig A., Shields W., Photoprotection by sunscreens containinig titanium dioxide and/Or zinc oxide nanopraticless: a review of human studiem., Photodermatology., 2007.
    13. Schaefer H, Chardon A, Moyal D., Photoprotection of skin against ultraviolet A damage. Methods Enzymol, 2000.
    14. Smyk P., Smyk E., Hołyńska-Iwan I., Olszewska-Słonina D., Połączenie filtrów naturalnych i sztucznych jako najlepsze źródło ochrony przeciwsłonecznej w preparatach kosmetycznych., Bydgoszcz 2019.
    15. Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Kosmetologia, 2009.
    16. Wojas A., Jaworek A.K., Rajzer L., Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego – przegląd wybranych zagadnień. Family Medicine & Primary Care Review 2007.
    17. Zalewska A., Cylkowska-Nowak M., Zdrowa skóra a słońce – próba diagnozy wiedzy oraz wybranych postaw, Nowiny Lekarskie, 2012.
Doceń i poleć nas

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Nami
[email protected]
+48 667 448 470
ul.Technologiczna 2
45-839 Opole
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram