🎀DARMOWA DOSTAWA OD 199,-🎀
0
0,00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

Ostatnie wpisy na blogu
PORADY

Krem z filtrem – wszystko, co musisz wiedzieć o kremach z filtrem: działanie, zastosowanie i dostępne filtry SPF

Kobieta trzymająca krem z filtrem

Krem z filtrem to kosmetyk ochronny, który stanowi kluczowy element codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Zapewnia on nie tylko ochronę przed poparzeniami słonecznymi, ale również przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, które może powodować szereg niekorzystnych konsekwencji np. przedwczesne starzenie się skóry, przebarwienia, utratę jędrności, a nawet nowotwór skóry. W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwraca się na pielęgnację skóry, a ochrona przed szkodliwym działaniem słońca staje się ważna, dlatego też wiedza na ten temat jest cenna. W tym artykule przedstawione zostaną najważniejsze informacje, dotyczące kremów z filtrem SPF. Omówione zostanie, jak działa krem z filtrem i dlaczego jego stosowanie jest tak istotne dla skóry. Przedstawione zostaną także różne rodzaje kremów z filtrem (podział ze względu na stopnie ochrony i rodzaj filtra). Dowiedz się, kiedy i kto powinien stosować krem z filtrami.

Co to jest krem z filtrem?

Krem z filtrem, nazywany również kremem z filtrem przeciwsłonecznym (SPF), to ochronny produkt kosmetyczny, który ma głównie na celu chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV oraz coraz częściej promieniowaniem IR oraz HEV. Promieniowanie UV składa się z dwóch głównych typów promieniowania: UVA i UVB. Promieniowanie UVA jest związane z przedwczesnym starzeniem się skóry, natomiast UVB jest najczęściej odpowiedzialne za poparzenia słoneczne. Oba typy promieniowania mogą prowadzić do rozwoju nowotworu skóry. Negatywny wpływ na skórę ma również promieniowanie podczerwone tzw. IR oraz niebieskie światło HEV. Promieniowanie IR to promieniowanie elektromagnetyczne, które ma niższą częstotliwość aniżeli światło widzialne. Natomiast niebieskie światło HEV to krótkie, wysokoenergetyczne magnetyczne fale, które najczęściej są emitowane przez urządzenia elektroniczne. Naukowcy alarmują, że oba promieniowania również negatywnie wpływają na urodę – skóra szybciej się starzeje, staje się sucha czy traci elastyczność. Wyniki badań naukowych potwierdzają, że stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym może pomóc w zmniejszeniu negatywnego wpływu różnorodnych typów promieniowania oraz znacząco opóźnić procesy starzenia się skóry. Badania wykazały, że krem z filtrem 50 może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka skóry o 50%.

Sprawdź naturalne kremy z filtrem marki Senelle:

Jak działają kremy z filtrem?

Krem z filtrem działa poprzez blokowanie lub pochłanianie promieniowania UV (UVA i UVB) oraz promieniowania HEV i IR, które jest szkodliwe dla skóry. Filtry chemiczne zawarte w produkcie pochłaniają promienie i zamieniają je w nieszkodliwe ciepło, natomiast filtry fizyczne (mineralne) tworzą na skórze niewidzialną, ochronną warstwę, która odbija i rozprasza promienie. Według badań naukowych, wyżej wymienione promieniowania są główną przyczyną uszkodzenia skóry, a jego długotrwałe narażenie na nie może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry oraz zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Filtry SPF (filtry przeciwsłoneczne) zawarte w kremach przeciwdziałają temu procesowi poprzez absorbowanie lub odbijanie promieniowania, zmniejszając w ten sposób jego wpływ na skórę. Skuteczność kremów przeciwsłonecznych została potwierdzona w wielu badaniach naukowych, co czyni ten kosmetyk niezbędną częścią codziennej pielęgnacji.

Dlaczego stosowanie kremu z filtrem jest ważne dla skóry?

Kosmetyki przeciwsłoneczne są niezwykle ważne dla skóry, ponieważ promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników prowadzących do uszkodzenia skóry. Długotrwałe narażenie skóry na jego wpływ może powodować poważne problemy skórne, takie ja oparzenia słoneczne, trwałe przebarwienia, suchość, utrata jędrności i elastyczności, a nawet rak skóry. Dodatkowo, kremy przeciwsłoneczne nie tylko chronią skórę, ale również dbają o jej zdrowy i młodzieńczy wygląd. Należy być świadomym, że promieniowanie UV, IR czy HEV powodują przedwczesne starzenie się skóry. Stosowanie kremu z filtrem może znacząco pomóc w zmniejszeniu tych objawów. Specjaliści uznają, że kosmetyki przeciwsłoneczne to najlepsza profilaktyka przeciwstarzeniowa oraz przeciwzmarszczkowa.

Rodzaje kremów z filtrem - podział na stopnie ochrony

Krem z filtrem SPF 50 (bez pigmentu) marki Senelle

Krem z filtrem SPF 50 (bez pigmentu) marki Senelle

Jaki krem z filtrem wybrać, aby skóra była chroniona przed przedwczesnym starzeniem oraz poparzeniem? Na rynku polskim istnieje wiele różnych rodzajów kremów przeciwsłonecznych. Odpowiedni wybór kremu z filtrem zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb oraz typu skóry. Jednym z kluczowych czynników przy wyborze kosmetyku ochronnego jest stopień ochrony SPF, który oznacza zdolność produktu do ochrony skóry przed promieniowaniem różnego pochodzenia. Warto wspomnieć, że stopień ochrony SPF określa czas, przez jaki można przebywać na słońcu bez oparzeń słonecznych. Dodatkowo, im wyższy stopień SPF (SUN Protection Factor – współczynnik ochrony przeciwsłonecznej), tym dłuższy czas ochrony i tym mniej promieniowania przedostanie się do skóry. Należy podkreślić, iż dotychczas nie wymyślono takie filtra, który chroniłby skórę w 100%. Na rynku polskim (europejskim również) najwyższym wskaźnikiem, jaki można było spotkać do tej pory w produktach przeciwsłonecznych, był filtr SPF 50. Od niedawna znaleźć można również krem z filtrem 100. Unia Europejska wydała rozporządzenie dotyczące oznakowań na kremach z filtrem oraz dzieli kosmetyki do opalania na 4 poziomy ochrony. Najbardziej popularnymi kremami przeciwsłonecznymi na podstawie stopnia ochrony SPF są:

Kremy z filtrem o niskiej ochronie

Krem z filtrem 6 SPF oraz krem z filtrem 10 SPF zapewniają minimalną ochronę przed promieniowaniem UV. Chronią one skórę przed oparzeniami słonecznymi tylko przez krótki czas. Zalecane są one jedynie dla osób o bardzo ciemnej karnacji skóry, które pragną jedynie małej ochrony bądź w okresie zimowym podczas bardzo małej ekspozycji na słońce. Warto wspomnieć, że dedykowane kremy z filtrem do twarzy nie mogą zawierać wskaźnika ochrony niższego niż 6 SPF – takie niskie filtry można spotkać jedynie w podkładach czy innych kosmetykach.

Kremy z filtrem o średniej ochronie

Krem z filtrem 15 SPF, krem z filtrem 20 SPF i krem z filtrem 25 SPF zapewniają średnią (umiarkowaną) ochronę przed promieniowaniem słonecznym bądź innym typem promieniowania. Zalecane jest dla osób o różnych typach skóry, którzy wykazują małą ekspozycję skóry na słońce lub spędzają czas na słońcu w krótkich odstępach czasu. Według badań krem SPF o średniej ochronie zatrzymuje około 93 - 95% UV.

Kremy z filtrem o wysokiej ochronie

Krem z filtrem 30 SPF i krem z filtrem 50 SPF, według Komisji Europejskiej zapewniają wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Zalecane są dla wszystkich osób, niezależnie od karnacji i typu skóry. Według badań krem z filtrem 30 SPF zatrzymuje około 96 - 97 % promieniowania, natomiast krem z filtrem 50 SPF już około 98 - 98,5 %

Kremy z filtrem o bardzo wysokiej ochronie

Krem z filtrem 50+ SPF np. krem z filtrem 100 SPF zapewnia maksymalny poziom ochrony przed różnymi typami promieniowania. Badania naukowe wykazują, że różnica w ochronie między kremami SPF 50 a posiadającymi wyższą wartość ochrony jest minimalna. Kremy SPF o wysokich wartościach SPF, powyżej 50 polecane są dla osób podczas ekstremalnych warunków np. na pustyni czy lodowcu. Zgodnie z badaniami krem z filtrem 100 SPF zatrzymuje około 99% promieniowania słonecznego.

Krem z filtrem a rodzaj ochronny

Istnieją dwa główne rodzaje filtrów stosowanych w kremach przeciwsłonecznych – filtry fizyczne i filtry chemiczne. Na tej podstawie można wyróżnić podział kosmetyków ochrony przeciwsłonecznej ze względu na użyty filtr w ich składzie:

Kremy z filtrem chemicznym

Kremy z filtrem chemicznym nazywane są także, jako kremy z filtrem organicznym. Absorbują one promieniowanie UV i przekształcają je w ciepło, które następnie ulega rozproszeniu. Filtry chemiczne są stosunkowo łatwe do zastosowania w kremach, gdyż mają one małą masę i dobrze rozpuszczają się w tłuszczach, co pozwala na ich łatwe wtopienie w produkt.

Kremy z filtrem fizycznym

Kremy z filtrem fizycznym to inaczej kremy z filtrem mineralnym. Wykazują one odmienne działanie aniżeli kremy z filtrem chemicznym, gdyż rozpraszają bądź odbijają promieniowanie słoneczne z powierzchni skóry. Często składają się one z dwóch minerałów: tlenku cynku i/lub dwutlenku tytanu. Filtry mineralne są najczęściej polecane przez specjalistów. Rekomenduje się je dla osób z cerą wrażliwą, gdyż wywołują mniej podrażnień i ze względu na ich skuteczność.

Kremy z filtrem mieszanym

Kremy z filtrem mieszanym tj. kremy z filtrem chemicznym i fizycznym – są to kosmetyki, które jak nazwa wskazuje, zawierają w składzie filtr mineralny i organiczny. Powstały one z myślą o zapewnieniu skutecznej, maksymalnej ochrony przed szerokim zakresem promieniowania UV.

Kiedy stosować kremy z filtrem?

Krem z filtrem należy stosować codziennie, niezależnie od pory roku i pogody, ponieważ promieniowanie UV jest obecne nawet w pochmurne i deszczowe dni. Dodatkowo, kosmetyki przeciwsłoneczne powinny być stosowane niezależnie od miejsca, w którym się przebywa. Najnowszej generacji produkty zawierają również ochronę przeciwko promieniowaniu IR oraz HEV. Specjaliści podkreślają, że bezwzględny nakaz stosowania kremu do twarzy z filtrem jest w okresie wiosenno-letnim, kiedy to istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych i innych uszkodzeń skóry. Rekomendują oni w tym okresie krem 50 SPF do codziennej aplikacji. Kiedy powinno się stosować kosmetyk przeciwsłoneczny?

Krem z filtrem SPF 50 (z pigmentem) marki Senelle

Krem z filtrem SPF 50 (z pigmentem) marki Senelle

  • Codziennie, przez cały rok, niezależnie od pory dnia, pogody czy miejsca, w którym się przebywa
  • Bezwzględnie podczas wypoczynku na świeżym powietrzu w okresie wiosennym i letnim oraz w okresie wczesnej jesieni
  • W okresie zimowym, kiedy przebywa się na zewnątrz (głównie na odsłonięte partie skóry)
  • Każdorazowo podczas aktywności fizycznej na zewnątrz
  • Absolutnie zawsze podczas pracy fizycznej lub zawodowej na zewnątrz, gdy jest się narażonym na bezpośrednią ekspozycję na słońce
  • W sytuacji zażywania określonej grupy leków lub stosowania kosmetyków, które uwrażliwiają skórę na promieniowanie słoneczne
  • Podczas problemów skórnych np. trądzik, łuszczyca
  • Po zabiegach u kosmetyczki, dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej
  • Podczas zagranicznych wycieczek do ciepłych krajów

Kto powinien stosować kremy z filtrem?

Kremy z filtrem, najlepiej 50 SPF, powinni stosować wszyscy, bez wglądu na wiek czy płeć. Skóra każdej osoby (dziecka, kobiety i mężczyzny) jest tak samo narażona na szkodliwe działanie promieniowania. W szczególności, kremy przeciwsłoneczne powinny być stosowane przez kobiety i dzieci. Kobiety powinny używać kosmetyków ochronnych, gdyż skłonne są do stosowania różnych zabiegów oraz kosmetyków i są bardziej narażone na uszkodzenia skóry. Dzieci także muszą być w pełni chronione przed promieniowaniem, ponieważ ich skóra jest delikatna i wrażliwa na jakiekolwiek działania zewnętrzne. Należy także wspomnieć, że istotny jest także fototyp skóry danej osoby podczas wyboru odpowiedniego preparatu. Osoby o jasnej skórze są bardziej wrażliwe i narażone na wpływ słońca i powinny stosować krem z filtrem o wysokim stopniu ochrony (krem SPF 50). Osoby o ciemniejszej karnacji mogą aplikować kremy o umiarkowanym stopniu ochrony, specjaliści zalecają jednak, aby również używali wysokiej ochrony dla zachowania młodej i zdrowej skóry. Ważnym pytaniem jest również: W jakim wieku należy zacząć stosować krem z filtrem? Zdanie na ten temat jest jednoznaczne – od urodzenia. Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii stosowanie kremu z filtrem powinno zacząć się już w okresie niemowlęcym, aby chronić delikatną skórę dziecka. Regularne stosowanie produktu powinno być kontynuowane przez całe życie.

Sprawdź kremy z filtrem marki Senelle:

Literatura:

  1. Bojarowicz H., Bartnikowska N., Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej., Prob Hig Epidemiol, 2014.
  2. Burnett M. E., Wang S. Q., Current sunscreen controversies: a critical review, Dermatology Service, 2011.
  3. Biszczuk-Jakubowska J., Curyło A., Słoneczne promieniowanie UV a zdrowie człowieka, Prace instytutu Elektrotechniki, 2010.
  4. Ebisz M., Borkowska M., Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health, 2015.
  5. Gliwa E., Goździalska A., Jerzy J., Wpływ promieniowania UV na skórę., w: Goździalska A., (red.), Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej, Kraków 2013.
  6. Guenther L., Lynde C. W., Zip C., Mexoryl: Broad-Spectrum Ultraviolet a Photoprotection, Journal of Cutaneous Medicine and Surgery, 2006.
  7. Łastowiecka-Moraz E., Bugajska J., Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka. Bezpieczeństwo Pracy, 2011.
  8. Nathaniel Mead M., Benefits of Sunlight: A Bright Spot for Human Health, Environmental Health Perspectives, 2008.
  9. Narbutt J., Wolska H., Kaszuba A. i wsp., Fotoprotekcja. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego., Przegląd Dermatologiczny, 2018.
  10. Rada ds. Zdrowia Publicznego i Sekcja Dermatologii, Promieniowanie ultrafioletowe: zagrożenia dla dzieci i młodzieży, Pediatria po Dyplomie, 2011.
  11. Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Kosmetologia, 2009.
  12. Smyk P., Smyk E., Hołyńska-Iwan I., Olszewska-Słonina D., Połączenie filtrów naturalnych i sztucznych jako najlepsze źródło ochrony przeciwsłonecznej w preparatach kosmetycznych., Bydgoszcz 2019.
  13. Schaefer H, Chardon A, Moyal D., Photoprotection of skin against ultraviolet A damage. Methods Enzymol, 2000.
  14. Wojas A., Jaworek A.K., Rajzer L., Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego – przegląd wybranych zagadnień. Family Medicine & Primary Care Review 2007.
  15. Zalewska A., Cylkowska-Nowak M., Zdrowa skóra a słońce – próba diagnozy wiedzy oraz wybranych postaw, Nowiny Lekarskie, 2012.
  16. Zalecenia Komisji z dnia 22 września 2006 r. w sprawie skuteczności produktów ochrony przeciwsłonecznej i odnoszących się do nich oświadczeń - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A32006H06
Doceń i poleć nas

Dodaj komentarz

Sklep
Konto
Blog
Menu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram