🎀DARMOWA DOSTAWA OD 199,-🎀
0
0,00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

Ostatnie wpisy na blogu
PORADY

Przebarwienia po trądziku – rodzaje, przyczyny, leczenie, pielęgnacja

Przebarwienia po trądziku

Przebarwienia po trądziku dotykają wielu osób i są prawdziwą zmorą, nie tylko wśród młodzieży. Skóra trądzikowa, przebarwienia potrądzikowe czy nawet blizny mogą dotyczyć również osoby po czterdziestym roku życia i towarzyszyć im aż do starości. Jak powstają przebarwienia potrądzikowe i jak zapobiegać ich powstawaniu? Jakie skuteczne sposoby na przebarwienia po trądziku wybrać? Jakie kosmetyki na przebarwienia potrądzikowe wybrać aby zniwelować je całkowicie? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, aby dowiedzieć się więcej na temat przebarwień.

Czym są przebarwienia potrądzikowe?

Przebarwienia potrądzikowe to potocznie nazywane zmiany skórne, które powstały w wyniku pojawienia się trądziku na skórze. W medycynie i kosmetologii nazywane są zaburzeniami barwnikowymi hiperpigmentacyjnymi, gdyż wspomniane zaburzenia mają swoje źródło w niewłaściwym rozłożeniu melaniny w skórze człowieka. Przebarwienia po trądziku mają najczęściej postać plam (mniejszych lub większych), które przypominają płaskie punkciki, przeważnie okrągłe – a to dlatego, że stanowią pozostałość po zmianach skórnych (krostach, guzkach, grudkach itp.) tj. trądzikowych stanach zapalnych. Ich kolor na skórze może być różnorodny – przybierać barwę od jasnoróżowej aż po ciemnobrązową. Najczęściej występują one na skórze twarzy (czoło, broda, policzka, nos) oraz dekolcie i plecach. Przebarwienia potrądzikowe o ciemniejszej barwie są niestety o wiele bardziej widoczne oraz zdecydowanie trudniejsze do usunięcia. Przebarwienia skóry mogą również iść w parze z bliznami odbarwionymi, które również stanowią negatywny efekt trądziku (zaburzeń barwnikowych hipopigmentacyjnych). W przeciwieństwie do przebarwień są to najczęściej zmiany na skórze o jaśniejszej barwie aniżeli normalna, zdrowa skóra.

Rodzaje przebarwień po trądziku

W medycynie oraz kosmetologii wyróżnia się przebarwienia potrądzikowe o charakterze pierwotnym oraz wtórnym.

  1. Przebarwienia potrądzikowe o charakterze pierwotnym - do przebarwień po trądziku o charakterze pierwotnym tj. hipermigmentacji pierwotnej zalicza się plamy po trądziku (w tym również plamy soczewicowate i ostudę) oraz piegi. Uznaje się, że powstały one w wyniku czynników genetycznych bądź zaburzeń na tle hormonalnym.
  2. Przebarwienia potrądzikowe o charakterze wtórnym - do drugiej grupy tj. przebarwień po trądziku o charakterze wtórnym (hiperpigmentacji wtórnej) należy duża grupa zmian barwnikowych powstałych na skutek wielu czynników m.in. zbyt dużej ekspozycji na słońce (promieniowanie UV), działania substancji chemicznych, stosowania różnych środków farmakologicznych, mechanicznych uszkodzeń skórnych, stanów zapalnych, które towarzyszą chorobom skóry np. łuszczycy, trądzikowi pospolitemu czy liszajowi płaskiemu.

Przebarwienia po trądziku zaliczane są do grupy hiperpigmentacji pozapalnych, które mają bezpośredni związek ze zniszczeniem keratynocytów zawierających melanosomy. Przebarwienia potrądzikowe najczęściej występują na skórze w miejscach, w których pojawiły się stany zapalne oraz utrzymywały się one przez dłuższy okres.

Przebarwienia po trądziku a blizny - różnice

Trądzik może powodować mało estetyczne zmiany skórne, które mogą mieć charakter krótkotrwały bądź długotrwały. Niektóre zmiany mogą istnieć bardzo długi czas i być bardzo uciążliwe nawet w życiu dorosłym czy starczym. W grupie długotrwałych skutków potrądzikowych wyróżnić można przebarwienia po trądziku oraz blizny potrądzikowe. Czym różnią się one od siebie? Przebarwienia potrądzikowe to dość widoczne na skórze plamy przybierające barwę od jasnoróżowej po ciemnobrązową. Powstają one w wyniku stanów zapalnych wywołanych trądzikiem, gdzie w skórze dochodzi do zaburzeń melanogenezy. Przebarwienia potrądzikowe o wiele łatwiej usunąć w porównaniu z bliznami. Blizny po trądziku sprawiają o wiele więcej zmartwień, są bardziej problematyczne (niemniej istnieją również sposoby na ich zminimalizowanie czy całkowite zlikwidowanie). Są to ubytki w skórze, które różnią się od siebie kształtem czy też głębokością. Niestety, często są one widoczne gołym okien nawet pod warstwą makijażu – stanowią więc w kosmetologii poważny defekt kosmetyczny. Warto więc uzmysłowić sobie, że przebarwienia potrądzikowe a blizny to nie jest to samo, chociaż bardzo często występują równocześnie.

Przebarwienia potrądzikowe – jak powstają przebarwienia?

Przyczyny przebarwień potrądzikowych nie są jednoznaczne dla wszystkich badaczy tematu. Część naukowców jest zdania, że trądzik o dość intensywnym nasileniu powoduje przebarwienia po trądziku oraz blizny, co związane jest z nadmierną ingerencją w homeostazę biologiczną skóry. Przez nieprawidłową bądź nadmierną higienę skóry już od czasów noworodkowych zostaje zaburzona flora bakteryjna skóry, co może powodować trądzik o ciężkim przebiegu w późniejszym czasie. Przbarwienia potrądzikowe mogą być również spowodowane rozdrapywaniem, wyciskaniem, przekłuwaniem stanów zapalnych na skórze. Uszkodzona skóra zostaje zakażona, co prowadzi do stanu zapalnego widocznego w postaci plam o różnym zabarwieniu. Inną teorią braną pod uwagę jest nadmierne wystawianie skóry charakteryzującej się trądzikiem na działanie słońca (promieni UV) czy też zbyt częste korzystanie z solarium. Przebarwienia po trądziku są także niejednokrotnie utrwalane poprzez nieprawidłowo dobrane kosmetyki czy inne środki higieny. Często nie są to kosmetyki na przebarwienia po trądziku, dlatego też przesuszają one skórę, podrażniają ją, a nawet mogą prowadzić do uszkodzeń warstw głębokich skóry.

Przebarwienia po trądziku – jak zapobiegać ich powstawaniu?

Osoby posiadające skórę trądzikową powinny zastanowić się nad pytaniem: jak zapobiegać powstawaniu przebarwień potrądzikowych? Przede wszystkim zalecamy podejmowanie działań profilaktycznych. Podstawą tych działań jest oczywiście prawidłowa, codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej, jak i również w przypadku bardziej nasilonych objawów trądzikowych konsultacja dermatologiczna wraz z wprowadzeniem odpowiedniego leczenia. Najważniejsze w kwestii zapobiegania pojawieniu się przebarwień po trądziku jest stosowanie naturalnych kosmetyków do skóry trądzikowej oraz prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna. Skóra trądzikowa cechująca się aktywnymi zmianami zapalnymi powinna być poddana szczególnej ochronie przeciwsłonecznej, aby nie doprowadzić do przebarwień. Należy również powstrzymać się od jakiegokolwiek wyciskania, zdrapywania czy przekłuwania stanów zapalnych na skórze.

Skuteczne sposoby na przebarwienia po trądziku

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytania: Jak usunąć przebarwienia na twarzy po trądziku? Co na przebarwienia po trądziku? Istnieje wiele nowoczesnych metod leczenia przebarwień po trądziku – ich wybór należy dostosować do indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz przypadku. Droga leczenia przebarwień potrądzikowych powinna być skonsultowana z lekarzem dermatologiem, ewentualnie z profesjonalnym kosmetologiem. Specjalista przede wszystkim oceni poziom zaawansowania zmian skórnych oraz zaproponuje najlepsze sposoby na przebarwienia po trądziku. Do najczęściej wybieranych metod radzących sobie z przebarwieniami zaliczamy:

  • Kosmetyki na przebarwienia na twarzy – odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa w walce z przebarwieniami po trądziku. Przebarwienia potrądzikowe można w dużym stopniu zredukować dzięki stosowaniu właściwych kosmetyków – najlepiej naturalne kosmetyki na przebarwienia po trądziku. Krem na przebarwienia po trądziku oraz inne produkty kosmetyczne mogą zadziałać cuda przy regularnym stosowaniu.
  • Zmiana nawyków żywieniowych – odpowiednia dieta oraz higiena wpłynie pozytywnie na walkę z przebarwieniami po trądziku oraz przywróci skórze dawny blask.
  • Domowe sposoby na przebarwienia po trądziku – są one świetnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji skóry oraz zabiegów kosmetycznych.
  • Specjalistyczne zabiegi kosmetyczne np. dermabrazja, laseroterapia – stanowią one jeden z bardzo skutecznych sposobów walki z przebarwieniami potrądzikowymi. Najczęściej wybieranymi zabiegami jest dermabrazja, mikropeeling, laseroterapia czy stosowanie kwasów o różnym natężeniu. Metody te mają na celu usunąć martwy naskórek, usunąć podskórne zmiany oraz pobudzić skórę do regeneracji. Końcowy efekt to skóra wygładzona, napięta, rozjaśniona oraz zminimalizowanie lub całkowicie usunięte przebarwienia po trądziku. Do innych metod należy również krioterapia czy zabiegi z użyciem peelingów chemicznych (przy zastosowaniu alfa-hydrokwasów lub kwasu salicylowego, który należy do grupy beta-hydroksykwasów).

Do zabiegów z kwasami najczęściej stosuje się kwas szczawiowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas masłowy, kwas maleinowy, kwas winowy oraz kwas cytrynowy. Wykazują one działanie złuszczające, regenerujące oraz nawilżające. Z dużym powodzeniem stosuje się je na przebarwienia potrądzikowe, a dodatkowo wykazuje świetne działanie w redukcji zmarszczek.

  • Leczenie miejscowe – stosowanie leków miejscowo w formie masci czy kremów. Najlepiej jakby były one wybrane po konsultacji z lekarzem dermatologiem.

Niestety, większość przebarwień potrądzikowych nie zniknie samoistnie, dlatego też aby się ich skutecznie pozbyć lub zminimalizować je należy podjąć odpowiednie kroku. Aby skutecznie leczyć przebarwienia po trądziku należy przede wszystkim w pierwszej kolejności zażegnać przyczynę ich powstawania. Jeżeli trądzik nie zostanie wyleczony oraz nie zastosujemy się do zasad profilaktycznych, problem będzie się nasilał.

Domowe sposoby na przebarwienia potrądzikowe

Domowe metody leczenia przebarwień potrądzikowych są niestety o wiele słabsze aniżeli profesjonalne zabiegi czy stosowanie kosmetyków do tego przeznaczonych. Domowe sposoby na przebarwienia po trądziku mogą okazać się jednak bardzo skuteczne w połączeniu z innymi metodami walki z przebarwieniami. Wykorzystując dostępne w każdym domu produkty spożywcze, można wykonać bardzo dużo specyfików, które wpłyną pozytywnie na poprawę wyglądu skóry. Idealnie sprawdzi się w tej roli cytryna, pomidor czy ogórek. Sok z ogórka może posłużyć za tonik, który świetnie może rozjaśnić cerę oraz zniweluje stany zapalne skóry. Natomiast sok z cytryny wykazuje działanie rozjaśniające oraz posiada właściwości regenerujące komórki skóry, jak i odżywiające. Dodatkowo, jest bardzo bogaty w witaminę C oraz witaminę A. Z kolei pomidory odżywią skórę, wspomagając gojenie stanów zapalnych i ograniczając pojawienie się przebarwień po trądziku. Olejki oraz naturalne oleje również mogą okazać się skuteczne na przebarwienia np. olejek różany zawiera dużo witaminy A, co sprawia, iż działa on regenerująco na skórę. Podobnie działanie ma także olej lniany (najlepiej tłoczony na zimno i nierafinowany).

Kosmetyki na przebarwienia potrądzikowe

Przebarwienia potrądzikowe to bardzo częsty problem skórny, dotykający wiele osób – niezależnie od wieku czy płci. Ich występowanie, wielkość, intensywność jest bardzo ściśle zależna od codziennej pielęgnacji skóry oraz stosowania prawidłowej pielęgnacji przeciwsłonecznej. W przypadku przebarwień po trądziku sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać aniżeli później leczyć! Prawidłowo dobrane naturalne kosmetyki na przebarwienia potrądzikowe są w stanie znacznie zmniejszyć ich widoczność. W walce z tym problemem pomoże odpowiedni krem na przebarwienia po trądziku czy wysokowyspejalziowane serum. Pomogą one zahamować proces melanogenezy, wykazują także działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz keratolityczne. Ponadto, należy pamiętać o regularnym złuszczaniu skóry, gdyż pomoże to zniwelować martwy naskórek i wyrównać koloryt skóry.



Doceń i poleć nas

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Nami
[email protected]
+48 667 448 470
ul.Technologiczna 2
45-839 Opole
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram