🎀DARMOWA DOSTAWA OD 199,-🎀
0
0,00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

Ostatnie wpisy na blogu
PORADY

Krem z filtrem 50 – najlepszy kosmetyk przeciwsłoneczny dla zachowania młodej, pięknej i zdrowej skóry.

Krem z filtrem 50 - ochrona twarzy

Kremy z filtrem 50 to niezwykle ważne kosmetyki przeciwsłoneczne z grupy tzw. produktów „must have”. Są one wyjątkowo ważne w profilaktyce przeciwstarzeniowej oraz przeciwzmarszczkowej. Specjaliści zalecają, aby kremy z filtrem do twarzy stosować codziennie, niezależnie od pory dnia czy roku – w szczególności w okresie wiosenno-letnim. Powinny być one stosowane jako element w codziennej rutynie pielęgnacyjnej i stanowić jej ostatni krok. Dowiedz się, co to jest krem z filtrem SPF50 oraz kto powinien go stosować. Jak prawidłowo stosować krem z filtrem do twarzy?

Co to jest krem z filtrem 50?

Krem z filtrem 50 to produkt kosmetyczny, który zawiera wysoki filtr przeciwsłoneczny tj. SPF 50, a tym samym zapewnia bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Chroni on skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, jak i również często przed światłem niebieskim HEV oraz światłem podczerwonym IR. Krem przeciwsłoneczny z SPF50 skutecznie chroni skórę przed fotostarzeniem, stresem oksydacyjnym, jaki i poparzeniami słonecznymi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia szkodliwych skutków działania promieniowania słonecznego, między innymi plam pigmentacyjnych, immunosupresji, czy nowotworów skóry.

Krem SPF50 z filtrem rekomendowany jest dla osób w każdym wieku, gdyż każda osoba jest narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV, a także promieniowanie podczerwone (IR) i światło widzialne o wysokiej energii (HEV). Jest to szczególnie istotny kosmetyk stosowany w profilaktyce przeciwstarzeniowej oraz przeciwzmarszczkowej.

Sprawdź naturalne kremy z filtrem 50 marki Senelle:

Kiedy stosować kremy z filtrem 50?

Kremy z filtrem 50 do twarzy stanowią fundamentalny element fotoprofilaktyki, dlatego też specjaliści zalecają, aby kremy przeciwsłoneczne stosować codziennie tj. niezależnie od pory roku czy pory dnia. Całoroczne stosowanie kosmetyków z filtrami promienio-ochronnymi jest więc konieczne dla zachowania prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej. Istotny jest w tej kwestii również świadomy dobór czynnika ochronnego tzw. SPF (ang. Sun Protection Factor). Filtr SPF powinno się dobierać do typu skóry (karnacji cery) oraz tego, jak skóra reaguje na promieniowanie słoneczne tzw. fototyp skóry. Im wyższy wskaźnik SPF tym lepsze i skuteczniejsze działanie kosmetyku ochronnego. Dostępne na polskim rynku kremy z filtrem posiadają zakres SPF do 50+. Są one najczęściej polecanymi produktami przeciwsłonecznymi, gdyż wykazują najlepszą ochronę. Skuteczność działania kremów z filtrem zależy bowiem od wysokości wskaźnika SPF, jak i spektrum jego działania.

Kto powinien stosować kremy z filtrem 50?

Kremy z filtrem 50 powinny być stosowane przez każdą osobę, niezależnie od wieku oraz płci tj. kobiety, mężczyzn oraz dzieci. Stosowane są one najczęściej w celu ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które może spowodować poparzenia słoneczne, przyśpieszyć proces starzenia skóry czy również zwiększyć ryzyko nowotworów skóry. Zaleca się stosowanie kremów 50 z filtrem szczególnie w przypadku osób, u których właściwości ochronne kremu przeciwsłonecznego są niezbędne:

 • osób o jasnej skórze, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym
 • osób, które przebywają na zewnątrz przez dłuższy czas np. podczas wakacji lub uprawiania sportu
 • osób posiadających sporo piegów lub plam słonecznych na skórze
 • osób, które zażywają leki zwiększające wrażliwość skóry na słońce np. antybiotyki
 • osób, które posiadają cerę wrażliwą bądź skłonną do podrażnień
 • osób z trądzikiem bądź innymi chorobami skórnymi, które mogą powodować zwiększoną wrażliwość skóry na słońce
 • osób z historią występowania nowotworów skóry w rodzinie

Kremy przeciwsłoneczne należy stosować razem z innymi środkami ochrony przeciwsłonecznej (np. okulary przeciwsłoneczne, ubrania ochronne, nakrycia głowy) w celu jak najlepszej ochrony.

Jak stosować krem z filtrem SPF50?

Krem z filtrem należy stosować na prawidłowo oczyszczoną skórę. Kosmetyk przeciwsłoneczny należy aplikować minimum 15-30 minut przed ekspozycją skóry na słońce (zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu). Zaleca się, aby stosować około 2 mg/cm² kremu tj. około jednej łyżeczki kremu na twarz, szyję i dekolt oraz około 30 ml kremu przeciwsłonecznego na resztę ciała. Należy pamiętać, aby produkt również nałożyć na skórę wokół oczu i ust oraz uszy, szczególnie jeśli ma się krótkie włosy. W przypadku łysiny na głowie, produkt należy również zaaplikować na skórę głowy. Bardzo ważna jest reaplikacja kremu – należy powtarzać aplikację produktu minimum co 2 godziny lub po każdej kąpieli, spoceniu się lub wysuszeniu skóry ręcznikiem. Systematyczne powtarzanie aplikacji kremu przeciwsłonecznego jest szczególnie ważne, jeśli spędza się dużo czasu na słońcu lub w wodzie. Specjaliści rekomendują unikanie długotrwałego przebywania na słońcu, szczególnie w godzinach największego nasłoneczniania tj. od 10.00 do 16.00. W sytuacji skłonności do nadwrażliwości skóry lub uczuleń, zaleca się przeprowadzenie testu uczuleniowego przed użyciem kremu z filtrem SPF50.

Stosowanie kremów przeciwsłonecznych powinno stać się dla każdej osoby nawykiem, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy promieniowanie słoneczne jest zwiększone. Warto pamiętać o ich używaniu nawet kiedy nie jesteśmy narażeni na bezpośrednią ekspozycję na słońce. Należy pamiętać również, że faktory (wskaźniki SPF) ochrony skóry nie sumują się oraz nie należy stosować kremów z filtrem z poprzedniego sezonu. Przed użyciem produktu należy sprawdzić jego termin ważności.

Jakie właściwości powinien posiadać najlepszy krem z filtrem SPF50?

Najlepszy krem z filtrem SPF50 powinien posiadać właściwości, które zapewnią maksymalną ochronę skóry przed szkodliwym działanie promieniowania UVA oraz UVB. Oto kilka kluczowych właściwości, które powinien posiadać dobry krem z filtrem SPF:

 • Wysoka ochrona i skuteczność przed skutkami promieniowania słonecznego
 • Wysoka absorpcja w zakresie promieniowania UVA oraz UVB
 • Dodatkowa ochrona przed światłem niebieskim HEV oraz światłem podczerwonym IR
 • Długotrwała ochrona – najlepsze kremy przeciwsłoneczne należy aplikować nie częściej niż co 2 godziny
 • Wysoka skuteczność przy małych porcjach kremu
 • Lekka i łatwa do aplikacji konsystencja
 • Bezpieczne składniki dla skóry, które nie wywołują podrażnień oraz uczuleń
 • Właściwe pH kremu (najlepiej mieszczące się w przedziale od 5 do 7)
 • Fotostabilność
 • Wysoka odporność na działanie potu i wody
 • Dodatkowe właściwości np. nawilżenie skóry, kontrola wydzielania sebum, które zapewniają dodatkową ochronę przed działaniem wolnych rodników

Na jakie części ciała stosuje się krem z filtrem 50?

Stosowanie produktów chroniących skórę przed promieniowaniem UV jest konieczne. Należy jednak pamiętać o istotnej zasadzie, że do ochrony przeciwsłonecznej twarzy przeznaczone są określone, specjalne produkty, które można także stosować na skórę ciała, lecz nigdy odwrotnie tj. kremy przeciwsłoneczne lub inne preparaty dedykowane do ochrony przeciwsłonecznej skóry ciała nie mogą być stosowane na skórę twarzy. Krem z filtrem można stosować na wszystkie części ciała, które narażone są na promieniowanie słoneczne. Najczęściej stosowany jest na następujące miejsca:

 • Twarz – skóra twarzy jest szczególnie wrażliwa na szkodliwe działanie promieniowania UVB oraz UVA, więc stosowanie kremu 50 z filtrem do twarzy jest niezwykle ważne.
 • Szyja i dekolt - te obszary ciała również są narażone na szkodliwe działanie promieniowania. Skóra w tych miejscach jest cienka i delikatna, dlatego warto stosować krem do twarzy z filtrem także na szyję i dekolt.
 • Ręce i ramiona – te części ciała są często odsłonięte, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, dlatego też warto stosować krem przeciwsłoneczny, aby uchronić skórę przed wpływem promieniowania.
 • Stopy – warto pamiętać o stosowaniu kremu przeciwsłonecznego na stopy, szczególnie jeśli nie są one zasłonięte i przebywamy na boso na plaży.

W zależności od indywidualnych potrzeb, można stosować krem z filtrem 50 na inne części ciała, które są narażone na słońce, takie jak nogi, plecy, brzuch.

Jakie składniki powinien zawierać dobry krem z filtrem SPF50?

Kremy przeciwsłoneczne mogą zawierać różne składniki, w zależności od przeznaczenia czy producenta. Najczęściej spotykane składniki kremów z filtrem SPF50 to:

 • Filtrowe substancje UV (np. chemiczne, fizyczne, naturalne) – składniki, które zapewniają ochronę przeciwsłoneczną.
 • Antyoksydanty - substancje, które mają za zadanie zwalczać wolne rodniki np. witamina C, witamina E, niacynamid i inne.
 • Składniki nawilżające – substancje, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i zapobiega jej przesuszeniu np. kwas hialuronowy.
 • Składniki pielęgnujące – substancje, które pomagają utrzymać zdrowy i młody wygląd skóry oraz zwalczać oznaki starzenia np. peptydy, ekstrakty naturalne.
 • Substancje zabezpieczające przed zanieczyszczeniami – składniki, które pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem toksyn i zanieczyszczeń np. witaminy czy kwas ferulowym.

Sprawdź kremy z filtrem 50 marki Senelle:

Bibliografia:

 1. Krzyżostan M., Ochrona przeciwsłoneczna. Fakty i mity na temat działania filtrów słonecznych., Cosmetic reporter., 2018.
 2. Bojarowicz H., Bartnikowska N., Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej., Probl. Hig. Epidemiol., 2014.
 3. Gliwa E., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Wpływ promieniowania UV na skórę., 2013.
 4. Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV., Kosmetologia, 2009.
 5. Ata P, Majewski S. Fotostarzenie skóry – Photoaging Of Human skin., Przegląd Dermatologiczny, 2013.
 6. Ebisz M, Borkowska M., Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka., Hygeia Public Health, 2015.
 7. Kuros F., Pinas K., Skalska K., Skupień J., Świadomość młodego społeczeństwa na temat wpływu działania promieni UV oraz profilaktyka fotostarzenia się skóry., Kosmetologia estetyczna., 2019.
Doceń i poleć nas

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Nami
[email protected]
+48 667 448 470
ul.Technologiczna 2
45-839 Opole
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram