Przebarwienia na twarzy to głównie problem natury wizualnej (estetycznej). Wyglądają one nieładnie, postarzają oraz nie zawsze łatwo zatuszować je makijażem. Najczęściej przebarwienia na twarzy pojawiają się w wyniku zaburzeń hormonalnych, nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, w ciąży oraz po trądziku. Na szczęście znaczną część przebarwień na twarzy można zniwelować za pomocą odpowiedniej pielęgnacji oraz zabiegów kosmetycznych. Jak skutecznie usunąć przebarwienia na twarzy? Jakie są przyczyny ich powstawania oraz czy istnieją domowe sposoby na walkę z nimi? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące przebarwień na twarzy.
Przebarwienia na twarzy – czym są przebarwienia na skórze?
Przebarwienia na twarzy to ogromny problem, który dotyka znaczną część społeczeństwa. Mogą przybierać różnorodną postać – od malutkich piegowatych plamek po duże, nawet kilkucentymetrowe plamy w różnorodnym kolorze – od jasnoróżowe po ciemnobrązowe. Najtrudniejsze do leczenia są niestety brązowe przebarwienia na twarzy oraz czerwone przebarwienia na twarzy. Przebarwienia na twarzy mogą występować w większej ilości bądź pojedynczo. W medycynie i kosmetologii uznawane są za defekt kosmetyczny, który dzięki nowoczesnej technologii i wiedzy można skutecznie się pozbyć. Specjaliści podkreślają, iż o wiele łatwiej zapobiegać powstawaniu przebarwień na twarzy, aniżeli je leczyć i usuwać. Przebarwienia na twarzy są głównie wywołane nieprawidłowym (zaburzonym) działaniem melanocytów tj. komórek, które wytwarzają melaninę (barwnik skóry). Ale przyczyn ich powstawania jest o wiele więcej. Według badań częściej spotkać można je u kobiet, zwłaszcza tych mających delikatną cerę wrażliwą bądź naczynkową. Wbrew panującej powszechnej opinii, przebarwienia na twarzy nie dotykają jedynie osób w wieku nastoletnim – powstają niezależnie od płci czy wieku.
Przebarwienia na twarzy – rodzaje
Przebarwienia na twarzy mogą przyjąć różnorodne zabarwienie, kształty, formy w zależności od przyczyn, które je spowodowały. Do najczęściej występujących przebarwień na skórze można zaliczyć:
- Piegi – ich intensywność oraz występowanie w dużej mierze uwarunkowane jest genetycznie. Piegi najczęściej dotykają osoby o jasnym kolorze włosów (blond lub rude włosy) oraz bardzo jasnej cerze. Piegi swoim wyglądem przypominają malutki, kropeczki, plamki, które mają tendencje do występowania w grupach. Najczęściej można je zaobserwować na odsłoniętych obszarach skóry tj. twarzy, karku, przedramieniach czy dekolcie. Piegi pod wpływem znacznej ekspozycji na słońce zmieniają swoją barwę na ciemniejszą.
- Hormonalne przebarwienia na twarzy tj. ostuda (melasama) – są to przebarwienia, które powstają na skutek zaburzeń hormonalnych zachodzących w organizmie np. okres dojrzewania, menopauzy, w ciąży czy podczas zażywania środków hormonalnych i chorobach endokrynologicznych. Najczęściej przybierają wygląd czerwonych lub ciemnych brązowych plam. Czerwone przebarwienia na twarzy oraz brązowe przebarwienia na twarzy nasilają swoją barwę podczas ekspozycji na słońce czy solarium. Najczęściej można je zaobserwować na środkowej części twarzy tj. w tak zwanej strefie T (czole, skroniach czy policzkach i brodzie). Za hormonalne przebarwienia na twarzy odpowiedzialne są zmiany hormonalne (ich natężenie – zmiany w natężeniu progesteronu i estrogenu u kobiet).
- Plamy starcze tj. plamy soczewicowate – to małe, ciemne przebarwienia na twarzy, które są dobrze odgraniczone od reszty otaczającej je skóry. Najczęściej występują na skroniach oraz policzkach i stanowią pierwszy etap rozwoju tzw. znamienia melanocytowego. Plamy starcze powstają w wyniku starzenia się skóry oraz wzmożonej przez wiele lat depozycji na promieniowanie UV.
- Wtórne przebarwienia na twarzy – przebarwienia w tej grupie są efektem działań czynników zewnętrznych na skórę np. środków fitotoksycznych.
- Przebarwienia posłoneczne tj. przebarwienia na twarzy od słońca - badania pokazują, iż promieniowanie UV stanowi główny czynnik, który zwiększa ryzyko wystąpienia lub też wzmożenia przebarwień na twarzy. Pod wpływem znacznej ekspozycji skóry na słońce dochodzi do zaburzeń aktywności melanocytów, co niestety prowadzi do upośledzenia działania wytwarzania melaniny. Zwiększenie stężenia melanocytów w skórze, ich znaczne powiększenie się bądź też nierównomierne nagromadzenie w pewnym obszarze może skutkować pojawieniem się przebarwień na twarzy.
- Przebarwienia po trądziku na twarzy – jest to szczególna grupa przebarwień skórnych, które swoje źródło mają w nieodpowiednim leczeniu lub podjęciu zbyt późno leczenia zmian skórnych o charakterze trądzikowym. Pojawić się mogą przebarwienia na twarzy również w wyniku niewłaściwie przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych oraz w wyniku samodzielnego wyciskania, przekłuwania czy zdrapywania miejsc zapalnych. Przebarwienia o tym charakterze są to najczęściej przebarwienia pozapalne. Ryzyko ich pojawienia się na skórze wzrasta poprzez ekspozycję skóry na promieniowanie UV.
Przebarwienia na twarzy – jak zapobiegać przebarwieniom na skórze?
Przebarwienia na twarzy są wynikiem szeregu różnorodnych czynników. Kosmetolodzy oraz dermatolodzy trąbią na alarm, że lepiej przeciwdziałać aniżeli usuwać oraz leczyć. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie: Jak uniknąć przebarwień na twarzy? Jak zapobiegać ich powstawaniu? Do najważniejszych zasad związanych z profilaktyką dotyczącą przebarwień skórnych należą:
- Całoroczna, przeciwsłoneczna ochrona skóry (Słońce ma niekorzystny wpływ na skórę – nie tylko w lato podczas opalania, lecz przez cały rok. Dodatkowo, promieniowanie UVA ma zdolność przenikania przez chmury czy szybę, dlatego też na jego szkodliwe działanie człowiek jest narażony cały czas. W ciągu dnia stosować regularnie krem z filtrem min. SPF 15).
- Codzienna, odpowiednia pielęgnacja skóry (Codzienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych. W sytuacji gdy pojawią się przebarwienia na twarzy ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, najlepiej naturalne kosmetyki na przebarwienia skóry na twarzy).
- Unikać ekspozycji na słońce w czasie zażywania niektórych leków (leki nasercowe, leki na tarczyce, pigułki antykoncepcyjne, środki przeciwbólowe czy nawet antybiotyki) oraz pokarmów i napojów z większą zawartością środków fotouczulających (np. napar z dziurawca).
- Przed ekspozycją skóry na promieniowanie UV nie stosować na skórę żadnych perfum powstałych na bazie alkoholu, olejku lawendowego, waniliowego, sandałowego, cedrowego, jak i kwasów owocowych czy kremów z retinolem, gdyż powodują one uwrażliwienie skóry na działanie słoneczne.
- Z głową korzystać z dobrodziejstw solarium (solarium przyczynia się do powstawania przebarwień oraz sprawia, że stają się one ciemniejsze.
- W czasie wystąpienia trądziku należy wdrożyć prawidłową pielęgnację np. kosmetyki przeciwtrądzikowe oraz powstrzymać się od zdrapywania, wyciskania czy przekłuwania zmian skórnych.
Przyczyny przebarwień na twarzy
Przebarwienia na twarzy nazywane również plamami pigmentacyjnymi powstają głównie w wyniku podwyższonego poziomu melaniny w skórze tj. naturalnego barwnika skóry, któremu skóra, włosy czy oczy człowieka mają odpowiedni kolor. Przebarwienia skóry swoje podłoże mogą mieć również w wielu innych czynnikach, do których zaliczmy:
- Nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV (bez właściwej ochrony przeciwsłonecznej)
- Zaburzenia hormonalne (przebarwienia na twarzy o podłożu hormonalnym częściej dotykają kobiet - głównie w okresie menopauzy, w ciąży, podczas terapii hormonalnej).
- Wiek (wraz z upływem czasu liczba melanocytów maleje wraz ze zwiększeniem ich aktywności oraz wielkości).
- Zażywanie niektórych leków (np. antybiotyków, kardiologicznych) oraz zioł (np. dziurawiec) oraz stosowanie kosmetyków fotouczulających.
- Trądzik (stany zapalne skóry oraz jej uszkodzenia).
- Nieprawidłowa lub zaniedbana codzienna pielęgnacja skóry (np. stosowanie kosmetyków silnie drażniących).
- Predyspozycje genetyczne (np. kolor skóry, włosów)
Przebarwienia na twarzy - jak zlikwidować przebarwienia na twarzy?
Walka z przebarwieniami na twarzy w dużej mierze zależna jest od faktu, z jakimi przebarwieniami skórnymi mamy do czynienia – jaka przyczyna do nich doprowadziła oraz jakiej wielkości są, jakiego koloru itp. Inaczej zlikwidować powierzchowne przebarwienia, które dotyczą jedynie naskórka, a inaczej przebarwienia tzw. mieszane czy wtórne, gdzie problem zlokalizowany jest w naskórku oraz skórze właściwej. Przed walką z przebarwieniami na twarzy warto skonsultować problem z lekarzem dermatologiem, który również pomoże w wyborze odpowiedniej drogi usunięcia ich.
- Systematyczna, prawidłowa pielęgnacja skóry tj. kosmetyki na przebarwienia skóry na twarzy - Delikatne przebarwienia na twarzy z powodzeniem można zniwelować za pomocą odpowiedniej pielęgnacji - stosując specjalne kosmetyki na przebarwienia na twarzy. Mowa tutaj o specjalistycznych kremach do twarzy, wysokowyspeclizowanym serum czy dobroczynnych peelingach i maseczkach. Dobrze dobrany krem do twarzy na przebarwienia idealnie złuszczy martwy naskórek, odżywi i nawilży skórę oraz ją zregeneruje. Produkty te mają działanie wyrównujący koloryt skóry, wybielające oraz zapobiegają skutecznie powstawaniu nowych przebarwień na twarzy. Podczas likwidowania przebarwień skórnych należy pamiętać o cierpliwości oraz systematyczności. Kurację kosmetykami na przebarwienia na twarzy należy wykonywać czasami kilka tygodni – wszystko zależne jest od rodzaju i intensywności przebarwień skórnych. Koniecznością jest jednocześnie stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Obok codziennej, prawidłowej pielęgnacji skóry ważne jest również odpowiednie leczenie (o ile sama pielęgnacja okazuje się mało wystarczająca) oraz wypróbowanie domowych sposobów na redukcję przebarwień na twarzy.
- Stosowanie dermokosmetyków - Stosowanie dermo kosmetyków: maseczek, kremów czy peelingów enzymatycznych, które zawierają kwasy ( np. kwasy AHA lub kwas BHA) jest bardzo popularne. Domowe zabiegi wykonywane samodzielnie mogą wyrównać koloryt skóry, wybielić przebarwienia na twarzy, jak i skutecznie złuszczyć wierzchnią warstwę naskórka.
- Odpowiednie leczenie pod nadzorem dermatologa – Leczenie miejscowe (maść lub krem aplikowany miejscowo) bądź doustne (np. antybiotykoterapia).
- Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy – Domowe metody mogą wspomóc walkę z przebarwieniami na twarzy. W celu zniwelowania plam można zastosować sodę oczyszczoną, sok z cytryny, sok z ogórka, ziemniaka surowego, kurkumę czy olejek migdałowy itp.
- Specjalistyczne zabiegi – Najszybsze i najbardziej zadawalające efekty dają profesjonalne zabiegi u kosmetyczki. Do najczęściej wybieranych zabiegów należy laseroterapia, złuszczanie chemiczne tj. peelingi, krioterapia, mezoterapia, fotoodmładzanie czy dermabrazja.